Články odjinud

Vyvíjí umělou inteligenci, která porozumí lidské řeči. Jan Černocký pracuje pro Facebook i DARPA

Vyvíjí umělou inteligenci, která porozumí lidské řeči. Jan Černocký pracuje pro Facebook i DARPA

Když se řekne analýza řeči, odpověď je Brno. Konkrétně brněnská řečová skupina docenta Jana Černockého na Fakultě informačních technologií VUT. Právě před jejími dveřmi totiž stojí ve frontě Facebook, americké vládní agentury DARPA a IARPA, světová call centra nebo česká policie. „V tom, co děláme, jsme jedni z nejlepších na světě,“ tvrdí vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií Jan Černocký. „Ale za tím je spousta let tvrdé práce a pořádná dávka štěstí,“ dodává. Zveřejňujeme on-line další text z prvního čísla magazínu InfoLab, který připravila redakce INFO.CZ.

„To, co děláme, má k vyřešení ještě daleko,“ říká na úvod Černocký. „Mnoho lidí si myslí, že už aplikace na přepis řeči do textu existuje, a diví se, na co zde potřebujeme desítky výzkumníků a serverů,“ dodává. Tak jednoduché to samozřejmě není. Dneska již takový software na trhu je — pokud na něj hovoříte, tak on vaši řeč rozpozná a dokáže s ní dále pracovat.

„Jenže jenom v ideálních podmínkách. Často ale chcete tento program přenést do jiného prostředí, na které nebyl trénovaný. Například místo čisté americké angličtiny chcete najednou rozpoznávat jazyk zulu. Anebo převádět a analyzovat záznamy z pětivteřinových „štěků“ do vysílačky na bojišti. A tam už se začínají systémy, které jsou k dispozici na trhu, rozpadat. A právě tady začíná naše práce,“ říká Černocký. Umělá inteligence, kterou jeho skupina vyvinula, dokáže rozpoznávat jazyk za ztížených podmínek. Zjistí, zda hovoří konkrétní člověk, nebo dokáže převést řeč do textu a s ním dále pracovat.

Brňák, na kterého se stojí fronta
„Pokud budeme dobří, podaří se nám sem přilákat šikovné lidi z celého světa a pro výzkumníka na VUT už konečně přestane platit ta trochu nudná charakteristika – běloch, muž, Čech,“ řekl během svého docentského projevu v roce 2003 Černocký. Po téměř patnácti letech si může tento úkol – alespoň na svém ústavu – s klidem označit jako: „Mise splněna.“

Prestižních projektů, na kterých se Černockého ústav na fakultě informatiky VUT podílel, je celá řada. Brněnští výzkumníci se společností Raytheon BBN spolupracovali například na projektu RATS, podporovaném americkou agenturou ministerstva obrany DARPA. Ta požadovala, aby aplikace dokázala rozpoznávat řeč, konkrétního řečníka či klíčová slova ve ztížených bojových podmínkách — například z amatérských vysílaček. „Brněnští řečaři“ pak spolupracovali i s další americkou vládní agenturou IARPA, konkrétně na programu Babel zaměřeném na rozpoznávání jakéhokoliv lidského jazyka; nyní spolupracují vývojovým centrem umělé inteligence Facebooku FAIR. Je však i mnoho dalších menších projektů, nezřídka z bezpečnostní či zpravodajské oblasti.

Přísně tajné!

Právě tam je spolupráce se zadavateli již ustálená. „Základní scénář je vždy velmi podobný — přijde za námi někdo z této komunity a řekne, hele, potřebuju rozpoznávat určitá data z nějakého kanálu. My mu řekneme, ok, tak nám ale ty data dej, ať máme jejich vzorek. Ne, nedám. Jsou tajná, odpovídá. Tak nám dej alespoň nějakou jejich část, ať můžeme aspoň testovat, trváme na svém. Ne nedám, opakuje se objednatel. Tak nám alespoň řekni, jak to zhruba zní, rezignujeme nakonec,“ popisuje vyjednávání při zadávání projektů Černocký. Výzkumný tým následně obdrží alespoň nějaké specifikace. Například aby naučili program analyzovat řeč na určité frekvenci, rušenou určitým typem radiové komunikace. „My se pak zavřeme do laboratoře, kde se snažíme nasimulovat trénovací data blízká těm cílovým, která jsme ale nikdy neslyšeli,“ popisuje překážky výzkumných projektů docent.

S daty je podle Černockého většinou problém, ostatně jako i u většiny jiných aplikací strojového učení. Na internetu je jich sice ke stažení mnoho, ale ne vždy jsou vhodná. Pro analýzu telefonních hovorů se například nedají použít uživatelská videa ze serveru YouTube, navíc při strojovém učení většinou platí jednoduchá úměra — čím více dat na začátku, tím lepší výstup. „Proto nás vždycky dojímá, když přijdeme na konferenci a lidi z Googlu tam prezentují výsledky systému natrénovaného například na třiceti tisících hodinách přepsaných dat. To všichni skřípeme zubama,“ směje se Černocký.

Brněnští „řečaři“ ale nedostatek vstupních dat pro svůj software řeší po svém. „Buď se dostupná data z YouTube stejně stáhnou a ohnou tak, aby zněla, jak potřebujeme, nebo například procházíme archivy rozhlasových stanic, kam volají lidé. To jsou potom pro telefonní aplikace krásné vstupy. Nějaká další data se pak dají nakoupit nebo vytvořit,“ vypočítává možnosti vedoucí výzkumné řečové skupiny.

S dostatkem dat přichází na řadu jejich aplikace do konkrétních modelů. „Máme tu základní schéma jakéhokoliv strojového učení. Začínáme sběrem dat, pak ta data musíme popsat a vymyslet parametry. 
Pak už jen zbývá nadefinovat modely a dořešit, jak tyto modely natrénovat. Nakonec se pomodlíme a celé to spustíme. Výsledky ale nejsou nikdy tak dobré, jak chceme, takže se můžeme vrátit do libovolného z předchozích bodů a jet znova,“ popisuje proces vývoje umělé inteligence na analýzu řeči docent VUT.

Pozor. Váš hovor bude nahráván

Tento postup například výzkumníci použili při vývoji projektu BISON, který se zaměřuje na datovou analýzu v call centrech. Kontaktní call centra jsou totiž malý paradox — ač jsou největším civilním producentem řeči, fungují i jako černá skříňka — nikdo pořádně neví, co se během hovorů děje. „Jistě, je tam vždy nějaký supervizor, který má pod sebou třeba dvacet operátorů a jejich hovory poslouchá. Ovšem on dokáže zaznamenat jen mizivé procento z nich. Takže například v 98 procentech hovorů se něco děje, ale nikdo neví co,“ vypočítává Černocký. Vývoj softwaru BISON se proto zaměřuje právě na analýzu těchto hovorů. „Jenom z informace, jak dlouho hovořil zákazník a jak dlouho prodejce, se dá odvodit spousta věcí,“ doplňuje docent.

Kromě call center pracuje Ústav počítačové grafiky a multimédií i s českými a zahraničními zpravodajskými a bezpečnostními složkami.
„Je zajímá mnoho našich technologií, například odposlechy telefonních hovorů nebo prostorové odposlechy v místnostech. Ale třeba i to, zda jejich agent může na základě analýzy hlasu zjistit, že osoba před ním je skutečně ta, za níž se vydává,“ vysvětluje Černocký, ale do přesných detailů zabíhat nehodlá. „My řešíme čistě technologii, její konkrétní přizpůsobení a aplikace už je na institucích, které je využívají. Na co konkrétně ji využívají, se jich neptám a ptát nebudu,“ naznačuje docent.

Komisař Moulin je mimo

Podle něj je policejní práce u veřejnosti do značné míry značně zidealizovaná. „Člověk si tu jejich práci občas představuje tak, že si jako komisař Moulin jezdí na motorce po Paříži a zatýkají padouchy. Realita je úplně jiná. I proto jsme si nedávno nechali zpracovat průzkum, pomohl nám v tom i Interpol, a vyšlo nám, že detektivové na analýze nahrávek stráví až 70 procent svého času. A to jsou přece strašná čísla,“ vysvětluje Černocký.

Realita je podle výzkumu taková, že policisté sedí se sluchátky na uších, mají před sebou desítky hodin záznamu policejních odposlechů a snaží se najít, kdy někdo pro jejich případ řekne něco podstatného. „Oni potřebují najít půl minuty, kdy se kriminálníci domlouvají třeba na předání drog, a místo toho musejí celé hodiny poslouchat všechny ty manželky, milenky a babičky… To je šílené,“ tvrdí Černocký. Umělá inteligence z Brna proto umožňuje detektivům výrazně zkrátit čas, po který musí v nahrávkách hledat. „Netvrdíme, že tato naše technologie je perfektní, ale i když tomu policistovi náš software na 50 hodinách záznamu ukáže deset či dvacet míst, na která by se měl zaměřit, je to pro něj obrovská úspora času,“ tvrdí brněnský docent. A o úsporu času jde u využití umělé inteligence při analýze řeči především — ať již v aplikaci pro bezpečnostní složky, nebo při uplatnění pro call centra a vojenské využití.

V tom je i jedna z hlavních výhod umělé inteligence — při analýze velkých objemů dat je schopnější podat výstupy levněji, rychleji a často lépe než člověk, který se tak může věnovat podstatnějším záležitostem.

Že by umělá inteligence mohla za to, že operátoři v call centrech přijdou o práci, si ale Černocký nemyslí. „Kontaktní centra tu budou ještě dlouho, ti operátoři jen díky umělé inteligenci budou dělat svou práci lépe,“ uzavírá docent Černocký.

InfoLab

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818