Vzácná nemoc dělá z dětí starce. Může za to mutace DNA | info.cz

Články odjinud

Vzácná nemoc dělá z dětí starce. Může za to mutace DNA

Vypadají jako starci, ale duší jsou mladí – takový je osud lidí trpící progerií. Nemoc způsobuje předčasné a urychlené stárnutí těla, takže 15letá dívka vypadá jako babička v důchodovém věku. Vzácnou chorobu má na celém světě asi 200 dětí. Teď zemřelo jedno z nejstarších – Kanaďan Devin Scullion.

„Devin se narodil o dva měsíce dříve a vážil dvě kila. Rychle pak začal přibírat jako normální děti, ale už ve čtyřech měsících dokázal chodit,“ popisuje Devinova matka Jamie Madleyová. Vývoj dětí je nepřirozeně rychlý, doprovází ho viditelné prvky stárnutí a chátrání těla. Lidé s progerií jsou menší, s velkou hlavou a hubenými končetinami s viditelnými klouby. Jejich intelekt je ale nedotčený.

Lidé trpící progerií se dožívají většinou 13 let. Nemoc se u pacientů vyvine kvůli poškozeným chromozomům a lékaři ji dokáží bezpečně identifikovat asi ve dvou letech dítěte. Tělo nemocných stárne rychleji a jsou kvůli tomu také náchylnější na typické choroby stáří. Ohrožuje je vysoký krevní tlak, osteoporóza, ochabení svalů i vyšší riziko mrtvice a infarktů. I přes tyto hrozby se Devin Scullion dožil obdivuhodných dvaceti let, což je při této chorobě velice výjimečné.

Devin Scullion zemřel v neděli. Probudil se ráno s bušením srdce a i přes časný převoz do nemocnice situaci nezvládl. „Měl krásný a naplněný život. Splnila jsem mu cokoli, co bylo možné,“ vzpomíná jeho matka. Devin dostal například k 18. narozeninám kurz létání, a protože byl fanouškem týmu amerického fotbalu Hamilton Tiger-Cats, setkal se i s jeho členy. Ti na něj po jeho smrti vzpomínají na svém twitteru jako na jednoho z nejvěrnějších fanoušků.

Progerií trpěl například i člen jihoafrické hudební skupiny Die Antwoord Leon Botha. Nemoc mu zjistili ve čtyřech letech a i přes prognózy lékařů se dožil 26 let. Zemřel v roce 2011.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud