Vzácná ozvěna války: Dánská rodina našla na poli nacistické letadlo i s pilotem a jeho poklady

MIA

12. 03. 2017 • 15:50

Když dědeček Klause Kristiansena vzpomínal na druhou světovou válku v Dánsku, jeho rodina si dobrodružné vyprávění vyslechla se zdvořilým zájmem, ale rozhodně nevěřila každému slovu. O několik desítek let později je tak čekalo ohromné překvapení.

Na poli u domu Kristiansenových se podle dědečkova vyprávění mělo za války zřítit nacistické letadlo. Klaus Kristiansen vzpomínkám svého otce nikdy nepřikládal přílišnou váhu, když ale jeho syn přišel domů s tím, že má na dějepis úkol o druhé světové válce v Dánsku, dědečkův příběh o mrtvém nacistickém pilotovi mu převyprávěl.

„Jednou večer jsme se o tom bavili u večeře a já jsem potom jen tak z legrace navrhl, že bychom mohli vyrazit na pole podívat se, jestli to letadlo třeba nenajdeme. Skutečně jen tak z legrace, protože jsem samozřejmě neočekával, že bychom skutečně něco mohli najít,“ vysvětluje Klaus Kristiansen rozhlasové stanici CBC. Na poli byl totiž už nesčetněkrát předtím a nikdy neobjevil ani kousek kovu, nic.

Když ale vyrazili syn a otec na pole s detektory kovu tentokrát, na jednom místě začaly hlásiče divoce pípat. Kristiansenovi se pustili do kopání a za chvilku vytáhli nacistický Messerschmitt ME 109 i s pilotem, do té doby pohřbený šest až osm metrů pod zemí.

„Našli jsme kosti a veškeré jeho oblečení. Byli jsme v šoku,“ popisuje Klaus Kristiansen. „Potom jsme nahlédli do kapes jeho uniformy – měl na sobě bundu pilotku a kalhoty – a našli jsme spoustu zajímavých věcí,“ vypráví otec. Kapsy nacisty ukrývaly příručku vojáka, cigaretové papírky, lístky na jídlo, německé peníze, peněženku s hákovým křížem a jiné nacistické symboly, al také tři kondomy.

Klaus Kristiansen se synem Danielem Romem svůj nález okamžitě telefonicky nahlásili místnímu muzeu, kde lze dnes nalezené předměty vidět, a mysleli si, že tím jejich dobrodružství končí. To se ovšem zmýlili, jelikož na místo dorazily další den televizní štáby a začali jim volat lidé z celého světa. „V tu chvíli nám došlo, že jsme našli něco unikátního,“ popisuje otec.

Nacistického pilota nejspíš Němci nedokázali ve své době vyprostit. O podobném případu, kdy se letoun zabořil do bláta, se zmiňuje jedna z dobových poznámek nacistů. Kristiansen teď chce zjistit o mrtvém pilotovi co nejvíc a přiznává, že mu události posledních dní uštědřily jednu důležitou lekci. „Bohužel, zemřel před patnácti lety, ale měl jsem svému otci více naslouchat, dokud byl ještě mezi námi,“ říká se smutkem v hlase Klaus.

SDÍLET