Vznikla jako parodie, teď má kryptoměna dogecoin hodnotu přes miliardu dolarů

vkr

05. 01. 2018 • 23:26

Měna dogecoin vznikla jen jako parodie na internetový mem, i přesto díky výraznému růstu v posledních měsících jeho tržní kapitalizace překonala miliardu dolarů. Takový úspěch nečekal ani jeden z zakladatelů měny Jackson Palmer, který tvrdí, že ho úspěch vlastní měny nutí k zamyšlení nad nafouknutostí trhu.

Některé kryptoměny vznikly s vidinou toho, že jsou platidlem budoucnosti, některé začaly existovat jako pouhé parodie. Do druhé skupiny patří i měna dogecoin, která se odvozuje od známého internetového memu japonského psa Shiba-Inu. I přesto, že tato měna vznikla jako nadsázka, má nyní tržní kapitalizaci již přes miliardu dolarů.

Rozmach této kryptoměny nastal zejména v posledních měsících; jen za prosinec se cena dogecoinu zvýšila o 400 procent.

„Hlavním důvodem, proč některé altcoiny nyní zažívají výrazný nárůst ceny je fakt, že ve srovnání s bitcoinem a etherem jsou stále veřejností vnímány jako velmi levné,“ analyzuje pro server CNBC Dave Chapman, provozní ředitel finanční společnosti Octagon Strategy.

Chapman naráží i na psychologický efekt - drobní investoři nechtějí do nějaké měny investovat mnoho peněz, aby si koupili třeba jen část virtuální mince. Raději si tak koupí dva tisíce mincí kryptoměny Ripple za šest tisíc dolarů, než aby si za stejný obnos koupili polovinu mince bitcoin. Dalším důvodem rally dogecoinu je snaha retailových investorů dohnat dřívější pohádkové výnosy v oblasti kryptoměn. 

SDÍLET