Walt Disney možná špehoval i vaše děti. Problém je rovnou 42 nebezpečných aplikací

Info.cz, luš

08. 08. 2017 • 18:00

Společnost Walta Disneyho čelí vážnému obvinění. Podle žaloby, která byla na firmu podána minulý týden v Kalifornii, prostřednictvím mobilních aplikací tajně sbírala osobní data dětských zákazníků a protiprávně je sdílela s poskytovateli reklamy. 

Hromadná žaloba, kterou podala Amanda Rushingová se svým dítětem „L. L.“, viní Disneyho a tři další společnosti – Upsight, Unity a Kochava – z protiprávního jednání, kterého se měly dopustit tím, že shromažďovaly údaje o uživatelích mobilních aplikací, včetně dětí mladších třinácti let, a to způsobem, který usnadňuje „zneužívání pro reklamní účely“.

Podle žalobkyně společnost Walta Disneyho se svými partnery porušila zákon o ochraně soukromí dětí na internetu (COPPA). Disney měl softwarovým firmám dovolit vložit do aplikací pro děti sledovací software, který po instalaci „vytahuje ze zařízení data pro reklamní a jiné komerční účely“.

V žalobě, která byla podána u obvodního soudu v Severní Kalifornii, je požadováno vydání soudního příkazu, který by společnostem zakázal shromažďovat a zveřejňovat data dětí bez souhlasu rodičů. Poškození také usilují o proplacení újmy a uhrazení poplatků spojených se soudním řízením.

Společnost Walta Disneyho označila žalobu za scestnou, proti obviněním se chce bránit u soudu. „Disney má rozsáhlý program vnitřní kontroly COPPA. Máme přísné podmínky sběru dat a zásady pro aplikace vytvářené pro děti,“ uvedla společnost v prohlášení. „Žaloba je založená na zásadním nepochopení zásad COPPA, a budeme se bránit u soudu,“ dodala.

Deník The Washington Post připomíná, že to není poprvé, kdy společnost čelí obvinění z porušení zákona o ochraně soukromí dětí na internetu. V roce 2011 dostala dceřinná firma Playdom pokutu tři miliony dolarů za to, že registrovala 1,2 milionů uživatelů pro online hry, přičemž většina z nich byly děti. Podle žalobců Disney z profilů získala e-mailové adresy dětí i údaje o jejich věku. V profilech navíc mohly vyplnit plné jméno či místo svého bydliště.

Spousta herních aplikací od Disneyho je obrovsky populárních, do svých telefonů si je stahují miliony uživatelů. Přehled všech 42 aplikací, které jsou zahrnuty v žalobě, naleznete ZDE.

SDÍLET