Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Walt Disney možná špehoval i vaše děti. Problém je rovnou 42 nebezpečných aplikací

Walt Disney možná špehoval i vaše děti. Problém je rovnou 42 nebezpečných aplikací

Společnost Walta Disneyho čelí vážnému obvinění. Podle žaloby, která byla na firmu podána minulý týden v Kalifornii, prostřednictvím mobilních aplikací tajně sbírala osobní data dětských zákazníků a protiprávně je sdílela s poskytovateli reklamy. 

Hromadná žaloba, kterou podala Amanda Rushingová se svým dítětem „L. L.“, viní Disneyho a tři další společnosti – Upsight, Unity a Kochava – z protiprávního jednání, kterého se měly dopustit tím, že shromažďovaly údaje o uživatelích mobilních aplikací, včetně dětí mladších třinácti let, a to způsobem, který usnadňuje „zneužívání pro reklamní účely“.

Podle žalobkyně společnost Walta Disneyho se svými partnery porušila zákon o ochraně soukromí dětí na internetu (COPPA). Disney měl softwarovým firmám dovolit vložit do aplikací pro děti sledovací software, který po instalaci „vytahuje ze zařízení data pro reklamní a jiné komerční účely“.

V žalobě, která byla podána u obvodního soudu v Severní Kalifornii, je požadováno vydání soudního příkazu, který by společnostem zakázal shromažďovat a zveřejňovat data dětí bez souhlasu rodičů. Poškození také usilují o proplacení újmy a uhrazení poplatků spojených se soudním řízením.

Společnost Walta Disneyho označila žalobu za scestnou, proti obviněním se chce bránit u soudu. „Disney má rozsáhlý program vnitřní kontroly COPPA. Máme přísné podmínky sběru dat a zásady pro aplikace vytvářené pro děti,“ uvedla společnost v prohlášení. „Žaloba je založená na zásadním nepochopení zásad COPPA, a budeme se bránit u soudu,“ dodala.

Deník The Washington Post připomíná, že to není poprvé, kdy společnost čelí obvinění z porušení zákona o ochraně soukromí dětí na internetu. V roce 2011 dostala dceřinná firma Playdom pokutu tři miliony dolarů za to, že registrovala 1,2 milionů uživatelů pro online hry, přičemž většina z nich byly děti. Podle žalobců Disney z profilů získala e-mailové adresy dětí i údaje o jejich věku. V profilech navíc mohly vyplnit plné jméno či místo svého bydliště.

Spousta herních aplikací od Disneyho je obrovsky populárních, do svých telefonů si je stahují miliony uživatelů. Přehled všech 42 aplikací, které jsou zahrnuty v žalobě, naleznete ZDE.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1