Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Youtubeři se vloupali do Krejčířovy vily, zkusili trezor i záchod. Nakonec skončili v poutech

Youtubeři se vloupali do Krejčířovy vily, zkusili trezor i záchod. Nakonec skončili v poutech

Každou chvíli mají problém s policií, přesto se pouštějí do další šíleností – řeč je o partě kluků, která si na Youtube říká TVTwixx. Před pár lety se nechvalně proslavili petardou hozenou do prázdného autobusu, později nechali přejet batoh vlakem. Tentokrát se vloupali do Krejčířovy vily – a hned dvakrát! Podruhé skončili v policejních želízkách.

Opuštěné budovy po celém světě lákají zvědavce. Urbexem, jak se procházení po takových místech nazývá, se v poslední době zabývají i youtubeři z TVTwixx. Před nedávnem se vloupali do smíchovské lihovaru, který už léta chátrá. Tentokrát ale předčili veškerá očekávání – vlezli do Krejčířovy vily v Černošicích!

360p
Průšviháři z TVTwixx se vloupali do Krejčířovy vily: Skončili v klepetech!

Celou akci ve vile Kateřině pochopitelně natočili a umístili na Youtube jako důkaz své trestné činnosti. Krejčířův dům celý prošli, na squashovém hřišti si zahráli fotbal, vyzkoušeli zda je funkční záchod, jestli jde otevřít trezor, a probrali se i nábytkem, který ve vile stále je.

Video slavilo během několika hodin velký úspěch; dokonce takový, že se mladíci do Černošic v neděli večer vydali znovu – slíbili totiž, že pokud video nasbírá tisíc lajků, udělají si zde grilovačku. Tentokrát už je ale chytila policie a skončili na obvodním oddělení v Řevnicích.

Na místo podle informací AKTU.cz dorazil i kriminalistický technik, který zadokumentoval škodu, která neoprávněným vniknutím do vily vznikla. Na místo přijel údajně i syn Radovana Krejčíře, který policii asistoval při sepisování škod.

Více se dočtete na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1