Z amerických měst každoročně zmizí 36 milionů stromů. Vědci důrazně varují před následky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z amerických měst každoročně zmizí 36 milionů stromů. Vědci důrazně varují před následky

Z amerických měst každoročně zmizí 36 milionů stromů. Vědci důrazně varují před následky

Z amerických měst se vytrácí zeleň. Podle studie organizace Forest Service přijdou městské oblasti ve Spojených státech o 36 milionů stromů ročně. Místo nich se objevují silnice, budovy a další infrastruktura. Proces přitom může mít neblahé dopady na životní prostředí i ekonomiku.

Studie připomínají, že městská zeleň pomáhá snižovat emise a udržovat ve městech mírné klima, zlepšuje kvalitu ovzduší a vody a zároveň přispívá k duševnímu i fyzickému zdraví obyvatel.

„Pochopení rozsahu té změny doufáme usnadní informovanou diskuzi o tom, kolik stromů chceme mít v následujících letech, a o roli městských stromů v udržování kvality životního prostředí a lidského zdraví,“ věří spoluautor studie David Nowak.

Vědci analyzovali množství stromů v amerických městech mezi lety 2009 a 2014. Do studie zahrnuli oblasti ze všech 50 států USA. Ve 45 z nich počet stromů poklesl, 23 států dokonce vykazovalo značný úbytek zeleně. Celkově se za sledované období snížilo pokrytí měst stromy o 708 km2.

Nejhorší výsledky zaznamenaly státy Alabama, Florida a Georgia. V Georgii zmizelo nejvíce zeleně, když přišla o 76 km2. Naopak státy Wyoming, Minnesota a Aljaška zůstaly na svém a stromů v nich neubylo.

„Stromy zlepšují městský život. Je to znepokojivý trend,“ míní Paul de Zylva z organizace Přátelé země. Podle Nowaka a jeho kolegy Erica Greenfielda však bude úbytek zeleně pokračovat i v budoucnu, pokud se nepodaří změnit plány rozvoje jednotlivých měst.

Infolab II

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.