Z amerických měst každoročně zmizí 36 milionů stromů. Vědci důrazně varují před následky | info.cz

Články odjinud

Z amerických měst každoročně zmizí 36 milionů stromů. Vědci důrazně varují před následky

Z amerických měst se vytrácí zeleň. Podle studie organizace Forest Service přijdou městské oblasti ve Spojených státech o 36 milionů stromů ročně. Místo nich se objevují silnice, budovy a další infrastruktura. Proces přitom může mít neblahé dopady na životní prostředí i ekonomiku.

Studie připomínají, že městská zeleň pomáhá snižovat emise a udržovat ve městech mírné klima, zlepšuje kvalitu ovzduší a vody a zároveň přispívá k duševnímu i fyzickému zdraví obyvatel.

„Pochopení rozsahu té změny doufáme usnadní informovanou diskuzi o tom, kolik stromů chceme mít v následujících letech, a o roli městských stromů v udržování kvality životního prostředí a lidského zdraví,“ věří spoluautor studie David Nowak.

Vědci analyzovali množství stromů v amerických městech mezi lety 2009 a 2014. Do studie zahrnuli oblasti ze všech 50 států USA. Ve 45 z nich počet stromů poklesl, 23 států dokonce vykazovalo značný úbytek zeleně. Celkově se za sledované období snížilo pokrytí měst stromy o 708 km2.

Nejhorší výsledky zaznamenaly státy Alabama, Florida a Georgia. V Georgii zmizelo nejvíce zeleně, když přišla o 76 km2. Naopak státy Wyoming, Minnesota a Aljaška zůstaly na svém a stromů v nich neubylo.

„Stromy zlepšují městský život. Je to znepokojivý trend,“ míní Paul de Zylva z organizace Přátelé země. Podle Nowaka a jeho kolegy Erica Greenfielda však bude úbytek zeleně pokračovat i v budoucnu, pokud se nepodaří změnit plány rozvoje jednotlivých měst.

Infolab II

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud