Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Arktidy se stává smetiště. V oceánu končí každou minutu jeden popelářský vůz

Z Arktidy se stává smetiště. V oceánu končí každou minutu jeden popelářský vůz

V Severním ledovém oceánu plave velké množství plastového odpadu. Alespoň to tvrdí studie publikovaná ve vědeckém časopise Science Advances. Ta varuje před škodlivými dopady na tamní živočichy. Situace se má do budoucna ještě zhoršovat.

Vědci tvrdí, že vysoké koncentrace plastu se hromadí hlavně v oblasti Grónska a Barentsova moře. Podle odhadu plave v současnosti Arktidou 300 miliard drobných kusů plastu. Proudy v Atlantském oceánu tam přivádí odpadky hlavně se Severní Ameriky a Evropy.

„Ten plast přichází od nás v severním Atlantiku,“ cituje list The New York Times autora studie Andrése Cózara Cabañase. „Čím více víme o tom, co se v Arktidě děje, tím větší šanci máme problém vyřešit,“ domnívá se.

To ale zřejmě nebude tak snadné. „Je to 60 let, co jsme začali používat plasty a jejich produkce se té doby zvyšuje. Většina plastu, který jsme vyhodili, je tak stále ještě na cestě do Arktidy,“ tvrdí další z autorů Carlos Duarte.

Zpráva Světového ekonomického fóra z roku 2016 říká, že každý rok skončí v oceánu osm milionů tun plastu. To je zhruba jeden popelářský vůz za minutu.

Odpadky v oceánu ohrožují především tamní živočichy. Hrozí, že si je spletou s potravou, což by pro ně mělo fatální následky. Zahynout mohou i v případě, že se do plovoucích předmětů zamotají a zraní se.