Z Arktidy se stává smetiště. V oceánu končí každou minutu jeden popelářský vůz | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Arktidy se stává smetiště. V oceánu končí každou minutu jeden popelářský vůz

Z Arktidy se stává smetiště. V oceánu končí každou minutu jeden popelářský vůz

V Severním ledovém oceánu plave velké množství plastového odpadu. Alespoň to tvrdí studie publikovaná ve vědeckém časopise Science Advances. Ta varuje před škodlivými dopady na tamní živočichy. Situace se má do budoucna ještě zhoršovat.

Vědci tvrdí, že vysoké koncentrace plastu se hromadí hlavně v oblasti Grónska a Barentsova moře. Podle odhadu plave v současnosti Arktidou 300 miliard drobných kusů plastu. Proudy v Atlantském oceánu tam přivádí odpadky hlavně se Severní Ameriky a Evropy.

„Ten plast přichází od nás v severním Atlantiku,“ cituje list The New York Times autora studie Andrése Cózara Cabañase. „Čím více víme o tom, co se v Arktidě děje, tím větší šanci máme problém vyřešit,“ domnívá se.

To ale zřejmě nebude tak snadné. „Je to 60 let, co jsme začali používat plasty a jejich produkce se té doby zvyšuje. Většina plastu, který jsme vyhodili, je tak stále ještě na cestě do Arktidy,“ tvrdí další z autorů Carlos Duarte.

Zpráva Světového ekonomického fóra z roku 2016 říká, že každý rok skončí v oceánu osm milionů tun plastu. To je zhruba jeden popelářský vůz za minutu.

Odpadky v oceánu ohrožují především tamní živočichy. Hrozí, že si je spletou s potravou, což by pro ně mělo fatální následky. Zahynout mohou i v případě, že se do plovoucích předmětů zamotají a zraní se.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.