Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z dívky chlapcem ve třech letech. Kliniky přijímají stále mladší transgender děti, jejich počet roste

Z dívky chlapcem ve třech letech. Kliniky přijímají stále mladší transgender děti, jejich počet roste

Dexter Jones vypadá a chová se jako jakýkoliv jiný šestiletý chlapec. Jeho příběh ale není tak jednoduchý. Dítě se narodilo jako dívka. Před třemi lety ale děvče pojmenované Talia své matce oznámilo, že je chlapcem. Bylo a vždy bude. S podporou rodiny i učitelů byl Dexter přijat do londýnské kliniky pro transgender děti. Stal se jedním z jejích nejmladších pacientů. To vzbuzuje otázky, zda není příliš malý na to, aby zahájil zdlouhavou a náročnou přeměnu pohlaví.

Dexter miluje Harryho Pottera a jednoho dne by chtěl soutěžit v běhu na olympijských hrách. Oblečen do modrého trika a džínů nijak nevybočuje z řady šestiletých chlapců, popisuje v reportáži deník Daily Mail. Chlapec podle něj nebudí žádné podezření, že se narodil jako dívka se jménem Talia.

Její matka Mienna z britského Hertfordshire popsala novinářům den, kdy za ní tehdy tříletá Talia přišla s oznámení, že je chlapcem. Nebylo to pro ní žádné překvapení. Dítě se od batolecích let chovalo spíše jako kluk. V pěti letech pak matce řeklo, že se jmenuje Dexter.

Od lékařů se Mienna dozvěděla, že Dexter trpí gender dysphorií. Dexter tak zažívá velkou nespokojenost ve svém pohlaví. Pokud se bude cítit stejně i v pubertě, naordinují mu lékaři léky, které zablokují tělesné změny a usnadní přerod v muže v dospělosti.

Kritici se tak ptají, jak si může být Mienna jistá, že její dítě jen neprochází fází, z níž „vyroste“. A jaký psychologický dopad na ně bude mít léčba. Matka ale námitky odmítá. „Přesto, že jde o náročnou cestu, jsem vděčná za to, že jí nyní procházíme. Musí být naprosto hrozné zjistit, že jste transgender v citlivém období puberty,“ říká.

Dexter přitom není zdaleka jediným dítětem, které něčím podobným prochází. Minulý týden manželé Nigel a Sally Rowe oznámili plány zažalovat školu svého syna na anglickém ostrově Wight z toho důvodů, že vystupuje proti jejich křesťanské víře, když umožňuje chlapcům nosit šaty. Podle jejich vyjádření jsou děti příliš emocionálně nestálé na to, aby se dokázaly zodpovědně rozhodnout, že chtěj změnit pohlaví.

Počty dětí, které hledají pomoc s řešením otázek ohledně svého pohlaví, v poslední době dramaticky vzrostly. Stejně tak se zintenzivnily snahy identifikovat a integrovat je. Britské klinika Tavistock Centre přijala v roce 2009 necelou stovku dětí ve věku od tří do osmnácti let. Do loňského roku číslo vzrostlo na více jak dva tisíce. Narostl i počet přijatých dětí mladších pěti let.

Prostor získává i hnutí, které se k pohlaví snaží stavět neutrálně. Reflektují to i školy, které se pokouší vytvořit prostředí, v němž by nebyly transgender děti diskriminovány.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1