Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z nejvyššího skleněného mostu se bude skákat. Podívejte se na ty, kdo se vrhli do 300metrové hloubky

Z nejvyššího skleněného mostu se bude skákat. Podívejte se na ty, kdo se vrhli do 300metrové hloubky

Skleněný most klenoucí se nad 300 metrů hlubokým kaňonem v provincii Chu-nan už Číně sám o sobě nestačí. „Vylepšily“ ho proto dvě platformy, ze kterých můžou adrenalinoví nadšenci skočit bungee – testování atrakce úspěšně proběhlo a v příštích měsících by se měla otevřít všem zájemcům. Chce to pořádnou odvahu, koukněte na video v článku.

Ti, kteří úspěšně překonali strach z výšek a dokázali přejít skleněný most, který vede přes 300 metrů hlubokou propast, teď můžou posunout své limity ještě dál. Můžou skočit do hlubin a zažít bungee jumping, který sotva něco překoná.

Dodnes byl totiž tím největším bungee jumpingovým zážitkem skok z Macau Tower, který měří „jen“ 233 metrů. Skok z mostu nad kaňonem Čang-ťia-ťie by měl být ještě o třicet metrů vyšší.

Testování už má atrakce za sebou. V rámci Bungee Jump Challenge se na místě sešli nadšenci z celého světa. Na to nejlepší se podívejte ve videu:

Národní park, ve kterém se most nachází, by se měl v několika dalších letech dál rozvíjet. Vyrůst by v něm měla například nejdelší houpačka světa.

Most navrhl izraelský architekt Haim Dotan, jeho stavba stála 5,9 milionu dolarů a první návštěvníci se po něm mohli projít v roce 2016. Veřejnost si mostu užila bez omezení jen krátce – kvůli velkému zájmu ho museli provozovatelé uzavřít. Teď už si zájemci musí kupovat vstupenky předem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1