Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z „noclehárny“ do centra Pekingu. Číňané tráví na cestě do práce i přes šest hodin denně

Z „noclehárny“ do centra Pekingu. Číňané tráví na cestě do práce i přes šest hodin denně

Extrémně vysoké náklady na bydlení vyhnaly některé obyvatele Pekingu do města Jen-ťiao ležícího prakticky hned před branami čínské metropole. To se stalo jakousi noclehárnou pracujících, kteří musejí každý den podnikat šesti až devíti hodinovou cestu za prací a zpět domů, kde pak tráví jen minimum času.

Jednou z těch, kdo tráví víc času na cestě do práce než v zaměstnání samotném, je i Čang Sia, kterou na jejích dlouhých cestách doprovázel reportér BBC Danny Vincent.

Mladá marketingová manažerka se každý den vydává z města Jen-ťiao na téměř nekonečnou cestu do své kanceláře a zpět. V průměru tím stráví asi šest hodin, když ale nejde vše podle plánu, doba v dopravních prostředcích se vyšplhá až na devět hodin.

Tisíce lidí se z čínské metropole stěhují do příměstských sídel hlavně kvůli rapidně rostoucím cenám nemovitostí a bydlení. Peking je jedním z celosvětově nejdražších míst pro dlouhodobý život. Nájmy mnohdy převyšují i průměrnou mzdu. Řešením není ani investice do vlastního bytu, ceny nemovitostí se totiž za posledních 12 měsíců zvýšily o 28 %, jak připomíná BBC.

Město Jen-ťiao je v současnosti plné nevlídných výškových budov, které obývají právě ti, kdo utekli z rušných čtvrtí hlavního města. Přitom ještě před dvaceti lety na stejném místě stálo jen pár vesnic a žilo tam dohromady 30 tisíc lidí. Dnes je v panelácích skoro milion obyvatel.

Každé ráno se u zastávek hromadné dopravy shromáždí tisíce mladých lidí, kteří čekají na svůj spoj do centra Pekingu. Toho samozřejmě využívají i tamní „podnikatelé“. Armádu pracujících obcházejí pouliční prodejci jídla a pochybní taxikáři zase krouží okolo terminálů.

Podle čínského vládního průzkumu stráví obyvatelé Pekingu každý den na cestě do práce v průměru 52 minut. Ti, kdo se tomuto zjištění vymykají a ve vlacích nebo autobusech stráví víc času než v práci, se tuto dobu snaží zužitkovat po svém. Například Čang Sia ji využívá ke studiu. „Když jsem tuto cestu podstoupila poprvé, přišlo mi, že jsem promarnila spoustu času, Ale teď už se na to dívám jinak,“ říká.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744