Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z toho mrazí. Parašutista se rozloučil s manželkou a šel na smrt, padák naschvál nepoužil

Z toho mrazí. Parašutista se rozloučil s manželkou a šel na smrt, padák naschvál nepoužil

Byl zkušeným parašutistou, přesto se mu seskok z letadla stal osudným. Sedmadvacetiletý Vitantonio Capotorto si však smrt naplánoval. Před činem natočil video, v němž prozradil, že úmyslně nepoužije padák.

Capotortova žena vzkaz našla a snažila se co nejrychleji dojet do parašutistického centra, aby manžela od činu odradila. Marně. Zaměstnanci sice dali skrze vysílačku vědět pilotovi letadla, ten však odpověděl, že muž již skočil.

Policie našla jeho tělo v blízkosti letiště DeLand na Floridě nedaleko centra. Následně se dozvěděla o videu, v němž se Capotorto se ženou loučil a oznamoval jí svůj plán skočit a netahat za šňůru padáku. „Jdu někam, kde je nádherně,“ pravil.

Létání Capotorto zasvětil celý život, i proto nepřišlo zaměstnancům centra nic podezřelého. Podle výpovědí na sobě navíc nedával úmysl znát.

Capotorto byl zkušeným parašutistou s více než 600 seskoky. Na Facebooku se chlubil fotkami ze vzduchu. Výkony natáčel na GoPro kameru. Spolu s manželkou pracovali ve společnosti United Parachute Technologies, která se specializuje na výrobu kontejnerů pro padáky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1