Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z unesených dívek nechtěnými celebritami. Nigerijské školačky nesmí samy ven, nevidí své děti

Z unesených dívek nechtěnými celebritami. Nigerijské školačky nesmí samy ven, nevidí své děti

Za jejich osudy se před lety, v roce 2014, kdy byly uneseny, postavil celý svět. Téměř tři stovky mladičkých dívek tehdy v Nigérii naložilo na korby aut extremistické hnutí Boko Haram a odvezlo pryč. Zem se po nich slehla. Během posledních dvou let se podařilo alespoň část dívek osvobodit, většina je však stále v zajetí. I osvobozeným dívkám se ale znovu změnil svět, aniž by se jich někdo na něco ptal. Staly se z nich nechtěné celebrity, musejí dodržovat přísná bezpečnostní opatření a své rodiče mohou vídat jen o trochhu častěji, než když byly v zajetí. 

Když vládní jednotky většinu zatím osvobozených dívek dostaly ze spárů hnutí, z dívek staly nechtěné celebrity. Kdysi za jejich propuštění bojoval celý svět, nyní došlo, alespoň částečně, k vítězství. Staly se dcerami Nigérie a bezděky dostaly život, který si nevybraly. Dost možná lepší, než kterého se dočkal kdokoliv, kdo kdy uniknul ze spárů Boko Haram. I přesto však platí cenu, která je pro mnohé z nich nepřekonatelně vysoká.

Hned, co byly propuštěny a osvobozeny, dostaly se dívky do hlavního města země, Abuji. Tam trávily týdny ve vládních zařízeních, většinu doby odpovídajíc na otázky, které by mohly vést k osvobození spolužaček. Ty Boko Haram stále drží v zajetí. Úředníky také musely přesvědčit, že se během mnohaleté doby v zajetí z nich samotných nestaly radikální islamistky.

Následně byly přemístěny do severovýchodní oblasti Nigérie na soukromou univerzitu, kde pro ně platí extrémně přísný režim. V roce 2014 se tam dostalo asi 20 dívek, které dokázaly hned po únosu utéct, postupně jich přibývá. Nyní je tam přes stovku původně unesených dívek.

Od Boko Haram rovnou na prestižní soukromou univerzitu, mezi potomky politické a podnikatelské smetánky země. Netřeba dodávat, že sbližování obou skupin nebylo úplně bezproblémové. Někteří původní studenti se obávali, že si Boko Haram pro dívky znovu přijde na univerzitu, další se svěřili se svými obavami, že nové frekventantky mohou být samy teroristky, poté, co se během let sblížily se svými únosci. Jeden z původních studentů se dokonce svěřil, že se bojí, že se jedné noci probudí s nožem na hrdle.

Do jisté míry měli pravdu. Unesené dívky jsou dnes známé po celé zemi, staly se z nich nedobrovolné celebrity a pro únosce představují vysoce ceněný cíl. I proto mají speciální a velmi přísný režim. Univerzitní kampus nesmějí bez doprovodu opouštět, aby mohly přijmout návštěvu, potřebují speciální potvrzení. A přestože některé z nich během svého zajetí porodily potomky, ti s nimi během studií nesmějí zůstat. 

Ve skutečnosti dívky velmi málo vídají i svou vlastní rodinu. Nejdelší čas, který se svými nejbližšími příbuznými mohly strávit, bylo pár málo týdnů během loňských Vánoc. I prý tak jim jejich vychovatelé a učitelé vštípili do hlav, že o své minulosti nesmějí hovořit. Mohlo by to ohrozit současné dívky, které jsou stále v zajetí. „Zapomeňte na minulost a dívejte se jen vpřed,“ řekli jim.

„Jsem nyní šťastná,“ říká pro New York Times jedna z unesených školaček, Hauwa Ntakaiová, která v těchto dnech cvičí jógu a diskutuje o problémech sociálních sítí. „Jen nemohu zapomenout na své spolužačky, které jsou stále unesené.“

Přestože dívky, kterým je nyní většinou okolo 20 let, žijí život, který si samy nevybraly, jejich osud je lepší, než většiny unesených. Například jen pár týdnů předtím, než je skupina Boko Haram unesla, napadla jinou, chlapeckou školu. Tu podpálili a nechali všechny chlapce uhořet zaživa.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1