Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za držení nebo prodej těžkých drog klidně i vražda. Teď filipínský prezident vyhlásil válku i kuřákům

Za držení nebo prodej těžkých drog klidně i vražda. Teď filipínský prezident vyhlásil válku i kuřákům

Filipínský prezident Rodrigo Duterte podepsal kontroverzní dekret, který nejspíš pořádně hne žlučí spoustě tamním kuřákům. Koho totiž filipínská policie přistihne, jak si zapaluje na veřejnosti cigaretu, může jít až na čtyři měsíce do chládku. Na Filipínách přitom kouří 17 milionů lidí - tedy třetina místní populace, polovina všech mužů a desetina žen, uvádí britský deník Guardian. 

Dekret zamezuje kouření či vapování – tedy užívání elektronických cigaret - vně i uvnitř veřejných prostor a kromě až čtyřměsíčního vězení hrozí kuřákům i pokuta ve výši pěti tisíc pesos (2380 korun). Rovněž zakazuje tabákovou reklamu, propagaci či sponzoring tabákovými společnostmi, v tomto případě hrozí hříšníkům, kteří dekret poruší, až tři roky za mřížemi a 400 tisíc pesos pokuty (takřka 200 tisíc korun).

Díky tomu, že Duterte prosadil zákaz veřejného kouření skrze exekutivní dekret, se dokázal vyhnout silné tabákové lobby, která by jinak přijetí podobného zákona mohla zdržet, omezit či mu kompletně zabránit.

Nejvýrazněji zasažena bude zákazem veřejného kouření společnost Marlboro, která prostřednictvím Fortune Tobacco ovládá na Filipínách přes tři čtvrtiny prodeje tabákových výrobků. V roce 2015 byla každá třináctá cigareta, kterou Phillip Morris vyprodukoval, prodána právě na Filipínách. I přesto však tamní trh přispívá do kasy tabákové firmy pouze dvěma procenty jejích globálních tržeb.

Duterte sám byl v minulosti velmi silný kuřák, se svým zlozvykem však přestal ve chvíli, kdy mu byla diagnostikována Bürgerova nemoc – vzácné onemocnění cév, při kterém dochází ke tvorbě krevních sraženin.

Filipínský prezident se po svém nástupu do prezidentského úřadu v loňském červnu "proslavil" zejména tím, že vyhlásil drogám a drogovým dealerům totální válku. Té za poslední rok doby padlo za oběť na sedm tisíc lidí, lidskoprávní organizace upozorňují, že v rámci kampaně často docházelo k mimosoudním popravám, často prý k vraždě stačilo jen anonymní udání.

Prezident získal pozornost světového tisku i tím, jakými nadávkami častoval světové politiky. Bývalého amerického prezidenta Barack Obamu nazval zkur*ysynem, evropské lídry pak poslal do p*dele.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1