Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za epidemii eboly mohli „superšiřitelé". Jak zabránit dalšímu propuknutí nemoci?

Za epidemii eboly mohli „superšiřitelé". Jak zabránit dalšímu propuknutí nemoci?

Většinu případů největší rozšíření eboly na světě způsobila podle posledních poznatků vědců jen malá skupina pacientů. Podle analýzy, kterou odborníci zveřejnili v publikaci Proceedings of the National Academy of Sciences, mohla za nákazu dvou třetin všech nemocných pouhá tři procenta infikovaných.  

Mezi takzvané „superšiřitele" patřili hlavně hodně mladí a staří lidé. Vědci teď doufají, že odhalení jejich role pomůže zabránit další epidemii nemoci. Ebolou se v letech 2015-2015 nakazilo převážně v západní Africe téměř třicet tisíc lidí, víc než třetina z nich zemřela.

Jak se ebola šířila?

Studie, na kterou upozornil server britské televize BBC, se soustředila na případy v okolí hlavního města Sierra Leone Freetown. Vědci tam mapovali, kolik lidí mohl každý infikovaný člověk nakazit. „Většina lidí měla poměrně krátkou infekční dobu a nakazila jen malé množství lidí, pak tu je ale úzká skupina, která měla infenkční dobu dlouhou, a způsobila větší počet nemocných," řekl BBC profesor Steven Riley.

Virus častěji šířili lidé mladší 15 let a ti, kterým bylo víc než 45 let. Podle vědců za to pravděpodobně může lidské chování. „Možná je to způsobené lidmi, kteří se o mladé a staré lidi chodili starat," vysvětluje možný důvod Riley. 

Role „superšiřitelů"

Identifikace přesné role „superšiřitelů" by mohla pomoct zabránit další epidemie nejen eboly ale i dalších nemocí. Jejich existence se totiž projevila i v minulosti. „Když budeme vědět, kdo může virus pravděpodobněji šířit, tak můžeme zabránit dalším infekcím," zdůrazňuje odborník na viry z Univerzity v Nottinghamu Jonathan Ball. 

Odborníci se teď snaží zjistit, jestli mají někteří lidé k šíření viru i biologické předpoklady, nebo jde jen o jejich společenské chování. S výzkumem pomahá i Princentonská univerzita nebo Červený kříž. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744