Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za lásku mučení a kriminál: Vztahy gayů a leseb stále zakazuje přes 70 států, uvádí OSN

Za lásku mučení a kriminál: Vztahy gayů a leseb stále zakazuje přes 70 států, uvádí OSN

Za posledních 20 let zrušilo asi 25 zemí zákony, které kriminalizují vztahy osob stejného pohlaví, podobná legislativa však stále platí ve více než 70 státech. Vyplývá to z první zprávy nezávislého odborníka OSN pro otázky sexuálních menšin, napsala agentura AP. Podle Vitita Muntarbhorna je zapotřebí okamžitě konat a zastavit porušování lidských práv těchto osob.

 „Příslušníci komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů) čelí množství nehorázných útrap, včetně zabíjení, znásilňování, mučení, bezdůvodného věznění, únosů, obtěžování, fyzických a psychických útoků,“ řekl Muntarbhorn, první nezávislý odborník OSN vyšetřující násilí a diskriminaci vůči osobám s menšinovou sexuální orientací.

Ve vystoupení na půdě OSN v pátek uvedl, že více než 70 zemí stále trestá homosexuální chování, přičemž v některých za něj hrozí i trest smrti. Zároveň hovořil o "globálním trendu dekriminalizace homosexuálních vztahů". V posledních pěti letech v tomto směru zrušilo zákony alespoň pět zemí: Belize, Lesotho, Mosambik, Palau a Seychely.

Podle experta na lidská práva Muntarbhorna je potřeba zrušit všechny zákony kriminalizující homosexuální chování. Profesor práva na univerzitě Chulalongkorn v thajské metropoli Bangkoku dále poznamenal, že byť některé země nemají zákony namířené proti homosexuálům či transsexuálům, jsou proti nim používány zákony o dobrých mravech či veřejném pořádku.

„Je hanebné, že lidé s určitou, ať už skutečnou či domnělou, sexuální orientací, genderovou identitou a genderovým projevem odlišným od určité společenské normy jsou za to na mnoha místech světa stíháni,“ řekl Muntarbhorn výboru Valného shromáždění OSN.

Jeho práce vzbudila minulý rok odpor řady afrických členů OSN, kteří zpochybňovali její právní základ a tvrdili, že OSN upřednostňuje otázky sexuálních menšin před diskriminací na základě rasy či vyznání. Muntarbhorna se dokonce snažili odvolat, návrh ale neprošel. V pátek Muntarbhorn přiznal, že mnoho zemí s ním při výzkumu odmítlo spolupracovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744