Za roztomilými selfíčky s exotickými zvířaty je týrání a utrpení. Ochránci bijí na poplach, ke spolupráci vyzývají i Instagram | info.cz

Články odjinud

Za roztomilými selfíčky s exotickými zvířaty je týrání a utrpení. Ochránci bijí na poplach, ke spolupráci vyzývají i Instagram

Kdo by si nechtěl z dovolené přivézt fotku s roztomilým exotickým zvířátkem, jako je lenochod nebo mládě kajmana. Lukrativního trendu pořizování „selfíček“ s volně žijícími zvířaty si však v posledních letech všimli obyvatelé exotických oblastí, kteří jsou na turismu závislí, a rozhodli se, že turistům zvířata naservírují na zlatém podnose. Organizace World Animal Protection proto zaznamenává stále víc případů, kdy jsou například lenochodi přivázaní ke stromům a mladí kajmani mají tlamu svázanou šňůrami z pryže. Ochránci zvířat bijí na poplach a do boje proti týrání chtějí zapojit i sociální síť Instagram.

„Je extrémně znepokojivé, že jsou zvířata kradena z volné přírody a následně využívána jako rekvizity k fotografování, aby mohla být vystavená na sociálních sítích,“ říká Neil D’Cruze z World Animal Protection. Organizace na ochranu zvířat totiž zjistila, že od roku 2014 se počet selfie s divoce žijícími zvířaty zvýšil o 292 procent.

„Ve skutečnosti tato nešťastná zvířata strašně trpí, ať už jsou před objektivem nebo za ním,“ říká D’Cruze. Organizace se zaměřila na fotografie zveřejněné na Instagramu a zjistila, že víc než čtvrtina analyzovaných fotek lidí s exotickými zvířaty byla závadná. Turisté na nich zvířata drží, objímají je a mazlí se s nimi. Tato zvířata by přitom měla žít ve volné přírodě, ne pózovat před fotoaparátem.

Vyšetřovatelé se pak snažili zjistit, jak je s takovými zvířaty zacházeno a několik důkazů našli například v zemích, jako je Peru nebo Brazílie – lenochodi a ptáci přivázaní k pevným předmětům, kapustňák držený pro zábavu lidí ubytovaných v hotelu nebo mládě kajmana s převázanou čelistí tak, aby při focení nikoho nepokousal.

Cestu, jak zabránit týrání zvířat, ochránci hledají u populární sítě Instagram, kam turisté fotky nejčastěji umisťují. Provozovatelé sociální sítě se spolupráci nebrání a tvrdí, že na problému pracují už dnes.

„Zakazujeme využívání Instagramu k usnadnění či organizování kriminálních aktivit, které způsobují fyzickou újmu zvířatům,“ uvádí podle britské televize BBC sociální síť a dodává, že mimo jiné odstraňuje „nahlášený obsah, který podporuje pytláctví ohrožených druhů“. Instagram dodává, že je navíc v kontaktu s odborníky na divoká zvířata a hledá způsoby, jak informovat „uživatele o aktivitách, které mohou být škodlivé ke zvířatům a přírodě“, jako je právě zveřejňování obsahu s vykořisťovanými zvířaty.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud