Články odjinud

Začal soud s lékařem z éry diktátora Franca. Pomáhal s krádežemi tisíců novorozenců?

Začal soud s lékařem z éry diktátora Franca. Pomáhal s krádežemi tisíců novorozenců?

Pětaosmdesátiletý lékař stanul ve Španělsku před soudem. Stal se tak první osobou, která se bude zodpovídat za některé z tisíce případů odcizených kojenců, kteří zmizeli za takzvané Francovy éry.

Během temné a často přehlížené kapitoly španělských dějin, tedy v době, kdy byl u moci diktátor Francisco Franco, se nezřídka stávalo, že levicově smýšlejícím rodinám, svobodným matkám nebo chudým párům mizeli novorozenci.

Gynekolog Eduardo Vela, který pracoval v již neexitující klinice San Ramon v Madridu, teď čelí obvinění, že v roce 1969 dnes 49letou Ines Madrigalovou oddělil od biologické matky a svěřil ji do péče zcela cizí ženě. Dopustil se tak nejen nezákonné adopce, ale také falšování dokumentů a vystavení nepravého rodného listu. Na svou obhajobu v roce 2013 podle agentury APF řekl, že během praxe na klinice často podepisoval dokumenty, aniž by je četl.

Svůj příběh připomněla i Cristina Monachaová, která v roce 1984 přišla o svého novorozeného chlapce. Podle lékařů zemřel okamžitě po porodu. Nikdy ale neviděla ani jeho tělo nebo hrob. „Řekli mi, ať nebrečím. Že mám doma 15 měsíční dceru, která mě potřebuje a že jsem ještě mladá a můžu mí další děti,“ vzpomíná.

Lékaři matkám většinou sdělili, že jejich děti zemřely jen pár hodin po porodu a že pohřeb novorozenců zajistí sama nemocnice. Ve skutečnosti ale děti nabídla k adopci. Smyslem praxe bylo dostat děti z levicového a marxistického vlivu. Na druhé straně je naopak vychovala většinou věřící, konzervativní a zámožná rodina. Podle odhadu mohly takto skončit desítky tisíc dětí.

V systému byla angažovaná celá řada zdravotních sester, lékařů, ale i jeptišek a kněžích. Zpočátku se režim uchyloval jen k odebírání dětí z rodin politických odpůrců, v padesátých letech pak dával k adopci i děti z chudších rodin. A přesto, že jsou tyto praktiky více méně spojovány především s Frankovým politickým vlivem, probíhaly i dlouho po jeho smrti. Až do roku 1987, kdy se po dlouhých letech konečně změnil zákon upravující adopční proces.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud