Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začal soud s lékařem z éry diktátora Franca. Pomáhal s krádežemi tisíců novorozenců?

Začal soud s lékařem z éry diktátora Franca. Pomáhal s krádežemi tisíců novorozenců?

Pětaosmdesátiletý lékař stanul ve Španělsku před soudem. Stal se tak první osobou, která se bude zodpovídat za některé z tisíce případů odcizených kojenců, kteří zmizeli za takzvané Francovy éry.

Během temné a často přehlížené kapitoly španělských dějin, tedy v době, kdy byl u moci diktátor Francisco Franco, se nezřídka stávalo, že levicově smýšlejícím rodinám, svobodným matkám nebo chudým párům mizeli novorozenci.

Gynekolog Eduardo Vela, který pracoval v již neexitující klinice San Ramon v Madridu, teď čelí obvinění, že v roce 1969 dnes 49letou Ines Madrigalovou oddělil od biologické matky a svěřil ji do péče zcela cizí ženě. Dopustil se tak nejen nezákonné adopce, ale také falšování dokumentů a vystavení nepravého rodného listu. Na svou obhajobu v roce 2013 podle agentury APF řekl, že během praxe na klinice často podepisoval dokumenty, aniž by je četl.

Svůj příběh připomněla i Cristina Monachaová, která v roce 1984 přišla o svého novorozeného chlapce. Podle lékařů zemřel okamžitě po porodu. Nikdy ale neviděla ani jeho tělo nebo hrob. „Řekli mi, ať nebrečím. Že mám doma 15 měsíční dceru, která mě potřebuje a že jsem ještě mladá a můžu mí další děti,“ vzpomíná.

Lékaři matkám většinou sdělili, že jejich děti zemřely jen pár hodin po porodu a že pohřeb novorozenců zajistí sama nemocnice. Ve skutečnosti ale děti nabídla k adopci. Smyslem praxe bylo dostat děti z levicového a marxistického vlivu. Na druhé straně je naopak vychovala většinou věřící, konzervativní a zámožná rodina. Podle odhadu mohly takto skončit desítky tisíc dětí.

V systému byla angažovaná celá řada zdravotních sester, lékařů, ale i jeptišek a kněžích. Zpočátku se režim uchyloval jen k odebírání dětí z rodin politických odpůrců, v padesátých letech pak dával k adopci i děti z chudších rodin. A přesto, že jsou tyto praktiky více méně spojovány především s Frankovým politickým vlivem, probíhaly i dlouho po jeho smrti. Až do roku 1987, kdy se po dlouhých letech konečně změnil zákon upravující adopční proces.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744