Začátek konce druhé světové války. Připomeňte si 75 let od bitvy u Stalingradu na unikátních snímcích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začátek konce druhé světové války. Připomeňte si 75 let od bitvy u Stalingradu na unikátních snímcích

Začátek konce druhé světové války. Připomeňte si 75 let od bitvy u Stalingradu na unikátních snímcích

Před 75 lety, 17. července 1942, začala u povolžského Stalingradu bitva, která nakonec přinesla obrat ve vývoji druhé světové války na východní frontě. Město, které neslo jméno sovětského vůdce, bylo původně trochu stranou německých plánů, nakonec se ale stalo synonymem německé porážky.

Boje kolem města, ze kterého sovětská generalita vytvořila centrum obrany, trvaly půl roku. Už od listopadu 1942 byl ale jasný výsledek, když Rudá armáda obklíčila německou 6. armádu. Její velitel Friedrich Paulus nakonec 31. ledna 1943 kapituloval.

Během bojů tehdy zahynuly přes dva miliony vojáků, z toho 800 000 Němců. Po Stalingradu převzali iniciativu na východní frontě Sověti, kteří se nakonec zastavili až v Berlíně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.