Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod. Natáčení filmu Dukla 61 bylo pro herce očistec | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod. Natáčení filmu Dukla 61 bylo pro herce očistec

Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod. Natáčení filmu Dukla 61 bylo pro herce očistec

Natáčení filmu Dukla 61 o největším důlním neštěstí v 60. letech, kdy v ostravských dolech zemřelo 108 horníků a komunisté se tuto katastrofu snažili utajit, nebylo pro herce nikterak lehké. V dolech několik set metrů pod zemí je ničily zima, špína a klaustrofobie.

Extrémní podmínky

První díl dvoudílného filmu zhlédli diváci v neděli večer na České televizi a drama podle skutečné události ihned zaznamenalo obrovský úspěch. Panické ataky klaustrofobie se nevyhnuly nikomu, ani samotnému režisérovi Davidu Ondříčkovi.

„Třetí den jsme točili 100 metrů pod zemí v chodbě asi kilometr dlouhé, dva metry vysoké a dva metry široké. Bylo tam 40 lidí štábu, kteří do sebe naráželi a mačkali se. Na zemi seděl zkušený kameraman a zaslechl jsem, jak říká, že nic extrémnějšího nezažil,“ popsal drsné podmínky režisér, kterému herci odkývali 20 natáčecích dní v opravdu nebezpečných dolech po celé republice.

Klaustrofobie

Největší hrůzu měl z natáčení ale on sám – musel totiž překonat chorobný strach z malého prostoru. „Dlouho jsem o sobě tvrdil, že mám klaustrofobii. Opravdu jsem měl zvýšený tep, víc jsem dýchal, když jsem se dostal do takového malého prostoru. Ale slíbil jsem si, že to překonám,“ přiznal deníku Aha!, co mu komplikovalo natáčení.

720p 360p
Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu.

Záchod

Jakmile herci překonali strach ze stísněného prostoru, museli ustát další nepříjemnost. A to dost intimní! Stejně jako havíři si totiž neměli kam odskočit. „Ten pocit, když po třech kilometrech dojdete na lokaci a chytne vás to a víte, že štáb na vás nemůže tak dlouho čekat, je divný. Bez cigaret, bez papíru – prostě na partyzány,“ prozradil Robert Mikluš alias Eda Slonka. „Dokonce jsem vypsal během natáčení odměnu pět piv za odvahu jít na záchod dole. Asi nejvíc piv jsem zaplatil Marku Taclíkovi,“ směje se.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.