Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod. Natáčení filmu Dukla 61 bylo pro herce očistec | info.cz

Články odjinud

Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod. Natáčení filmu Dukla 61 bylo pro herce očistec

Natáčení filmu Dukla 61 o největším důlním neštěstí v 60. letech, kdy v ostravských dolech zemřelo 108 horníků a komunisté se tuto katastrofu snažili utajit, nebylo pro herce nikterak lehké. V dolech několik set metrů pod zemí je ničily zima, špína a klaustrofobie.

Extrémní podmínky

První díl dvoudílného filmu zhlédli diváci v neděli večer na České televizi a drama podle skutečné události ihned zaznamenalo obrovský úspěch. Panické ataky klaustrofobie se nevyhnuly nikomu, ani samotnému režisérovi Davidu Ondříčkovi.

„Třetí den jsme točili 100 metrů pod zemí v chodbě asi kilometr dlouhé, dva metry vysoké a dva metry široké. Bylo tam 40 lidí štábu, kteří do sebe naráželi a mačkali se. Na zemi seděl zkušený kameraman a zaslechl jsem, jak říká, že nic extrémnějšího nezažil,“ popsal drsné podmínky režisér, kterému herci odkývali 20 natáčecích dní v opravdu nebezpečných dolech po celé republice.

Klaustrofobie

Největší hrůzu měl z natáčení ale on sám – musel totiž překonat chorobný strach z malého prostoru. „Dlouho jsem o sobě tvrdil, že mám klaustrofobii. Opravdu jsem měl zvýšený tep, víc jsem dýchal, když jsem se dostal do takového malého prostoru. Ale slíbil jsem si, že to překonám,“ přiznal deníku Aha!, co mu komplikovalo natáčení.

Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu. autor: Česká televize, Totalfilm.cz

Záchod

Jakmile herci překonali strach ze stísněného prostoru, museli ustát další nepříjemnost. A to dost intimní! Stejně jako havíři si totiž neměli kam odskočit. „Ten pocit, když po třech kilometrech dojdete na lokaci a chytne vás to a víte, že štáb na vás nemůže tak dlouho čekat, je divný. Bez cigaret, bez papíru – prostě na partyzány,“ prozradil Robert Mikluš alias Eda Slonka. „Dokonce jsem vypsal během natáčení odměnu pět piv za odvahu jít na záchod dole. Asi nejvíc piv jsem zaplatil Marku Taclíkovi,“ směje se.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud