Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začíná filmové Berlinale: 400 snímků na programu a ocenění pro Menzela

Začíná filmové Berlinale: 400 snímků na programu a ocenění pro Menzela

V Berlíně večer začne 68. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Během 11 dnů nabídne návštěvníkům, kterých má být kolem půl milionu, téměř 400 filmů. Devatenáct z nich se utká o hlavní cenu - Zlatého medvěda. Ocenění se dostane i českému režisérovi Jiřímu Menzelovi.

Tradiční filmovou přehlídku zahájí poprvé v její historii animovaný film - Psí ostrov (Isle of Dogs) od režiséra Wese Andersona. O hlaví cenu festivalu se utká mimo jiné se snímkem Touch Me Not (Nedotýkej se mě), na kterém se podílela i česká produkce.

Dalším z českých zástupců je film Tlumočník, v němž hlavní roli ztvárnil Menzel, kterému přehlídka udělí cenu Kamera Berlinale určenou osobnostem, k nimž má zvláštní vztah. Divákům se představí také česko-chorvatský koprodukční snímek Až přijde válka režiséra Jana Geberta.

Na Berlinale, které se uzavře 25. února, se ale letos nebude diskutovat jen o filmech. Pořadatelé očekávají, že se velká pozornost bude věnovat i problematice sexuálního obtěžování, o níž se v rámci kampaně #metoo debata naplno rozběhla loni. Zajímavé bude podle pozorovatelů sledovat už jen to, jestli se řada hereček na zahajovací ceremoniál neoblékne do černé.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1