Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádný sex bez auta. Curychu se osvědčil drive-in s prostitutkami

Žádný sex bez auta. Curychu se osvědčil drive-in s prostitutkami

S originálním řešením na vymýcení prostituce z centra přišli v největším švýcarském městě před třemi lety. Lehkým děvám postavili na okraji Curychu speciální drive-in boxy, ve kterých mohou klientům poskytovat své služby. Úřady teď mají nejstarší řemeslo pod větší kontrolou, bezpečněji se cítí i samy prostitutky.

Nábřeží Sihlquai v centru švýcarské metropole patří sice k dobrým adresám, v minulosti si ale jeho obyvatelé opakovaně stěžovali na častou přítomnost prostitutek a jejich klientů. Na chodnících se objevovaly použité kondomy nebo injekční stříkačky. Byla to místní červená ulička, kterou se následně magistrát rozhodl zakázat.

V klidné lokalitě na západně města nechal vybudovat sexuální drive-in. Funguje poměrně jednoduše. Prostitutky jsou shromážděné v jednom areálu. Klient přijede, vybere si, zaparkuje v některé z přilehlých garáží, užije si, zaplatí a odjede. Podmínkou je vlastní auto.

Podobných boxů je v areálu devět.Podobných boxů je v areálu devět.autor: Profimedia

Zákazník tak neriskuje pokutu za sex v autě na veřejném prostranství. Prostitutka má zase k dispozici tlačítko alarmu pro případ, že by si klient příliš dovoloval nebo nechtěl zaplatit. Areál je pod neustálým dohledem, na místě jsou policisté v uniformách i v civilu.  

Počet prostitutek, které volí drive-in před tradičnějšími masážními salóny, nočními podniky nebo ulicí, navíc stále stoupá. Curyšské úřady mezi nimi evidují menší počet nakažených sexuálními nemocemi. V oblasti se navíc drží nízká kriminalita.

Zatímco zkraje platily ženy za možnost pracovat v areálu částku odpovídající asi sto korunám za den, dnes už mohou souložit bez vstupního poplatku. K dispozici jsou jim zdarma sprchy, šatny, lékařské centrum a dokonce i kuchyňka. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1