Zakladatel facebooku bojuje proti chorobám. Jeho nadace koupila firmu, která zrychlí práci vědců | info.cz

Články odjinud

Zakladatel facebooku bojuje proti chorobám. Jeho nadace koupila firmu, která zrychlí práci vědců

Nadace Chan Zuckerberg Initiative, kterou zakladatel facebooku Mark Zuckerberg založil po narození dcery v prosinci 2015, uskutečnila svoji první akvizici. Koupila kanadskou technologickou firmu Meta, která vědcům usnadňuje hledání nejnovějších vědeckých poznatků. Nadace si od tohoto kroku slibuje výrazný posun zejména v lékařské oblasti. 

Každý vědec, který se rozhodne podniknout výzkum v nějaké oblasti, si bude moci prostřednictvím vyhledávacího nástroje od Mety zdarma dohledat vědecké poznatky, které jsou pro něj relevantní. „Meta pomůže vědcům dozvědět se informace z jiných objevů v reálném čase, najít klíčové materiály, které by mohli jinak minout nebo odhadnout, jakým směrem oblast jejich výzkumu právě směřuje,“ vyzdvihuje nadace přínosy vyhledávacího nástroje. 

Nejprve vyhledávací nástroj vylepšíme, a potom ho uvolníme volně k užívání, zveřejnili v pondělí za nadaci ve společném prohlášení Cori Bargmannová a Brian Pinkerton.

Při zakládání nadace Zuckerberg oznámil, že jejím cílem bude „zlepšit svět pro příští generace“. K tomuto záměru má dopomoci právě i Meta, od níž si nadace slibuje posun zejména ve výzkumu chorob. „Meta může dramaticky zrychlit vědecký pokrok a posunout nás blíže k našemu cíli: podpořit vědu a technologie, které nám do konce století umožní léčit, předcházet nebo zvládat všechny choroby,“ věří v Chan Zuckerberg Initiative.

Kolik nadace za akvizici zaplatila, není známo. Podle Bloombergu by to mohlo být až několik milionů dolarů. Server také upozorňuje, že Chan Zuckerberg Initiative není ve skutečnosti nadace, nýbrž společnost s ručením omezením. Takový status jí umožňuje svobodnější nakládání s vloženým kapitálem, včetně akvizic. Neziskové organizace jsou sice osvobozené od placení daní, na druhou stranu musí zvažovat nakládání s finančními prostředky, aby o tuto výsadu nepřišly. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud