Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zakladatel facebooku bojuje proti chorobám. Jeho nadace koupila firmu, která zrychlí práci vědců

Zakladatel facebooku bojuje proti chorobám. Jeho nadace koupila firmu, která zrychlí práci vědců

Nadace Chan Zuckerberg Initiative, kterou zakladatel facebooku Mark Zuckerberg založil po narození dcery v prosinci 2015, uskutečnila svoji první akvizici. Koupila kanadskou technologickou firmu Meta, která vědcům usnadňuje hledání nejnovějších vědeckých poznatků. Nadace si od tohoto kroku slibuje výrazný posun zejména v lékařské oblasti. 

Každý vědec, který se rozhodne podniknout výzkum v nějaké oblasti, si bude moci prostřednictvím vyhledávacího nástroje od Mety zdarma dohledat vědecké poznatky, které jsou pro něj relevantní. „Meta pomůže vědcům dozvědět se informace z jiných objevů v reálném čase, najít klíčové materiály, které by mohli jinak minout nebo odhadnout, jakým směrem oblast jejich výzkumu právě směřuje,“ vyzdvihuje nadace přínosy vyhledávacího nástroje. 

Nejprve vyhledávací nástroj vylepšíme, a potom ho uvolníme volně k užívání, zveřejnili v pondělí za nadaci ve společném prohlášení Cori Bargmannová a Brian Pinkerton.

Při zakládání nadace Zuckerberg oznámil, že jejím cílem bude „zlepšit svět pro příští generace“. K tomuto záměru má dopomoci právě i Meta, od níž si nadace slibuje posun zejména ve výzkumu chorob. „Meta může dramaticky zrychlit vědecký pokrok a posunout nás blíže k našemu cíli: podpořit vědu a technologie, které nám do konce století umožní léčit, předcházet nebo zvládat všechny choroby,“ věří v Chan Zuckerberg Initiative.

Kolik nadace za akvizici zaplatila, není známo. Podle Bloombergu by to mohlo být až několik milionů dolarů. Server také upozorňuje, že Chan Zuckerberg Initiative není ve skutečnosti nadace, nýbrž společnost s ručením omezením. Takový status jí umožňuje svobodnější nakládání s vloženým kapitálem, včetně akvizic. Neziskové organizace jsou sice osvobozené od placení daní, na druhou stranu musí zvažovat nakládání s finančními prostředky, aby o tuto výsadu nepřišly. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744