Zasahují nepozorovaně a nepřátelé z nich mají hrůzu. 8 nejlepších komand na světě

Info.cz, adk

19. 04. 2017 • 21:00

Nic lepšího světové armády nasadit nemůžou. Speciální jednotky používají státy v těch nejtěžších operacích. Stát se členy těchto elitních klubů chtějí zástupy vojáků. Většina ale nikdy neprojde přes tvrdé zkoušky. Tato osmička patří podle serveru Business Insider mezi vůbec nejlepší jednotky na světě. Podívejte se, co musejí jejich členové zvládat.

8.  SSG (Pákistán)

Special Service Group. Tak se jmenuje elitní formace pákistánských ozbrojených sil. Kvůli barvě přileb se jí říká „Černí čápi“. Trénink jednotky zahrnuje pochod na 36 mil (necelých 60 kilometrů) během 12 hodin a běh v plné polní na pět mil (cca 8 kilometrů). Kratší trasu musí uběhnout za 50 minut. Jednou z nejvýznamnějších operací SSG bylo osvobození 40 rukojmí, které Táliban držel po útoku na armádní velení v roce 2009.

7. Naval Special Warfare Force (Španělsko)


Španělské námořnictvo se do angličtiny přejmenovalo v roce 2009. Do té doby neslo název Unidad de Operaciones Especiales (Speciální operační jednotka). Jeho členové patří k nejrespektovanějším vojákům v Evropě. Míra úspěšnosti žadatelů o práci v jednotce se pohybuje mezi 20 až 30 procenty. Není ale neobvyklé, že komando mezi sebe nepřijme žádného z navržených nováčků.

6. Alpha Group (Rusko)

Jedna z nejznámějších speciálních jednotek na světě. Fungovala už za dob Sovětského svazu. V roce 1974 ji vytvořila tajná policie KGB. Nyní zůstává pod její nástupkyní FSB. Asi nejvíce kritizovaný byl zásah Alpha Group při obsazení moskevského divadla na Dubrovce. Tam její příslušníci ve snaze osvobodit rukojmí vypustili jedovatý plyn, který nakonec zabil víc lidí než samotní teroristé.

5. National Gendarmerie Intervention Group (Francie)

Na osvobozování rukojmích je speciálně vycvičená francouzská elitní jednotka. Ta od svého založení v roce 1973 osvobodila už 600 lidí. K jejím akcím patří i jedna z nejneobvyklejších operací, které kdy musely speciální složky vykonat. Roku 1979 osvobozoval tzv. GIGN, jak se komandu přezdívá, Velkou mešitu v Mekce. Do ní smí vstoupit jen muslimové. Tři příslušníci tak před zásahem konvertovali k islámu.

4. Sajeret Matkal (Izrael)

Izraelské komando obvykle pracuje hluboko za nepřátelskou linií. Jeho úkolem je sbírat informace o nepříteli. Během náborových kempů musí zájemci o službu zvládnout tvrdé tréninky, během nichž jsou neustále pod dozorem lékařů a psychologů. Když čtveřice Palestinců unesla v roce 2003 izraelského taxikáře, byli to právě příslušníci Sajeret Matkal, kteří ho v Ramalláhu našli a osvobodili.

3. Special Air Service (Velká Británie)

Následují dvě britské jednotky. Ta první je známá pod názvem SAS. Její heslo je „Odvážný vyhrává“. Výkony vojáků si pochvalovali i Američané, s nimiž SAS spolupracovala během války v Iráku. Generál Stanley McChrystal dokonce řekl, že by bez Britů nikdy nedokázali zvítězit.

2. Special Boat Service (Velká Británie)

Special Boat Service je obdoba slavných amerických jednotek Navy SEALs. Výběrový proces mezi uchazeči zahrnuje vytrvalostní test, trénink v džungli v Belize a tvrdý nácvik přežití v krizových situacích. Jeho součástí jsou i intenzivní výslechy. Uchazeč má jen dva pokusy na to výcvikem projít.

1. US Navy SEALs (USA)

Nejvýše na žebříčku elitních komand jsou americké jednotky Navy SEALs. Název SEAL je odvozen z anglických slov SEa, AirLand. Ta vyjadřují schopnost jednotek provádět operace na moři, ve vzduchu i na zemi. Do historie se výrazně zapsaly například dopadením Usámy bin Ládina v roce 2011.

SDÍLET