Články odjinud

Zatmění Měsíce a nejen to. Večerní obloha právě nabízí unikátní podívanou

Zatmění Měsíce a nejen to. Večerní obloha právě nabízí unikátní podívanou
 

Úplné zatmění Měsíce, při kterém kotouč této družice projde středem zemského stínu, začne dnes ve 21:30 a potrvá až do 23:13. Měsíc při něm bude stále viditelný, dostane ale naoranžovělou, cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Podobně dlouhé úplné zatmění bude možné pozorovat až v roce 2123. Na výjimečný úkaz se chystají hvězdárny, řada z nich nabídne veřejnosti společná pozorování.

Při zatmění se Měsíc dostává do zemského stínu, jeho zbarvení ale způsobuje lom slunečního světla o vzdušný obal Země. Na Měsíc dopadá jen červená část spektra. Na začátku a na konci úplného zatmění, kdy se na okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem, se může k načervenalému zbarvení přidat světle šedý až namodralý nádech.

Neobvyklou podívanou nabídne také planeta Mars, která se dostane do velké opozice se Sluncem a dosáhne nejvyšší jasnosti za posledních 15 let. Mars a Měsíc doplní nad jižním obzorem také planeta Saturn, dále jasný Jupiter a na na jihozápadním obzoru Venuše. Scenérii doplní rudá hvězda Antares mezi Saturnem a Jupiterem a v případě bezoblačné oblohy i Mléčná dráha. Astronomové proto doporučují si celý úkaz vyfotografovat. Poskytnuté snímky zveřejní v galerii na Astro.cz.

Zájemci o pozorování se mohou vypravit například do Ondřejova ve středních Čechách nebo na Kraví horu, kde si pro ně astronomové a pracovníci hvězdárny připravili společné pozorování noční oblohy s doprovodným programem. V Brně se budou na hvězdárnu promítat záběry noční oblohy z kamer.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud