Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zatoulané štěně cvičené na hledání bomb paralyzovalo celé letiště. Policisté ho zastřelili

Zatoulané štěně cvičené na hledání bomb paralyzovalo celé letiště. Policisté ho zastřelili

Nešťastná událost se stala v Aucklandu na Novém Zélandu. Desetiměsíční štěně, které podstupovalo speciální výcvik pro hledání výbušnin, uteklo psovodovi přímo na ranvej. Zaměstnanci se ho snažili dlouhé tři hodiny přilákat zpět, potom se rozhodli pro radikální řešení.

Grizz, desetiměsíční kříženec kolie, kvůli svému rozmaru způsobila zpoždění hned šestnácti letů. Zaměstnanci letiště se zvíře z ranveje snažili vylákat pomocí jídla, hraček i jiných psů, ale nic nefungovalo. Štěně navíc uteklo v půl páté ráno a všude kolem tedy byla tma, což samozřejmě celou situaci ještě víc komplikovalo.

Letiště a policie teď čelí kritice ochránců zvířat, kteří se především ptají, proč policisté nepoužili zbraň se sedativy, pomocí které by zvíře jen uspali. Jejich hlavním argumentem je, že na to mělo letiště spoustu času.

Během tří hodin, které pracovníci letiště strávili naháněním psa, bylo prý možné sehnat zbraň se sedativy, kterou podle nich má k dispozici i policie, která k zásahu přijela a psa nakonec zastřelila. Navíc nedaleko je i zoo. Letiště podle serveru CNN oficiálně slíbilo, že celou záležitost vyšetří.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1