Zázrak medicíny: Lékařům se podařilo oddělit siamská dvojčata, která byla spojená v hlavě | info.cz

Články odjinud

Zázrak medicíny: Lékařům se podařilo oddělit siamská dvojčata, která byla spojená v hlavě

Lékaři z dětské nemocnice ve Filadelfii oddělili desetiměsíční siamská dvojčata. Na komplikovanou operaci se připravovali od jejich narození. Sestry Erin a Abby nakonec strávily pod rukama doktorů na sále jedenáct hodin. Nyní se zotavují na jednotce intenzivní péče.

Dívky se narodily v Severní Karolíně 24. července loňského roku, když lékaři 10 týdnů před termínem porodu přistoupily k císařskému řezu. Už v 11. týdnu těhotenství ultrazvuk odhalil, že na svět přijdou jako siamská dvojčata.

Od té chvíle bylo lékařům jasné, že je čeká mimořádně obtížná operace. Erin a Abby byly totiž spojené v hlavě, což je mimořádně vzácný případ. Počínaje porodem začal tým doktorů připravovat plán na jejich oddělení.

Samotný zákrok trval 11 hodin a podílel se na něm tým 30 lékařů. Každá z dívek měla svoji sadu operačních nástrojů. Lékaři je označili zelenou a fialovou barvou. Zprvu ale postupoval tým společně, až v dalších fázích operace se rozdělil na dvě skupiny.

Jestli dívky zákrok přežijí, rozhodnou další dny. V současnosti obě leží na jednotce intenzivní péče. „Máme velkou naději, že výsledky budou pozitivní,“ věří jeden z operatérů Jesse Taylor.

Siamská dvojčata jsou velice výjimečná. Diagnóza připadá statisticky na jeden z 200 tisíc porodů. V dětské nemocnici ve Filadelfii oddělili za posledních 60 let už 23 párů dětí, vůbec poprvé tu ale lékaři řešili případ spojení v hlavě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud