Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ze hřbitova se ozýval křik. Žena byla pohřbena zaživa přes deset dní, tvrdí její rodina

Ze hřbitova se ozýval křik. Žena byla pohřbena zaživa přes deset dní, tvrdí její rodina

Sedmatřicetiletá Brazilka byla pravděpodobně pohřbena zaživa. Alespoň to tvrdí rodina, kterou na tuto možnost upozornili lidé žijící v blízkosti hřbitova. Z místa, kde byly uloženy ostatky ženy, se totiž více jak deset dní ozýval křik a nářek. Rodina hrob otevřela, ale žena už nejevila známky života. Případem se nyní zabývá policie.

Rosangela Almeida dos Santos byla na konci ledna prohlášená za mrtvou poté, co podle lékařů utrpěla septický šok a srdeční zástavu. Byla pohřbena ve svém rodném městě Riachao das Neves, které se nachází na severovýchodě Brazílie. Její rodina ale lékařskou zprávu zpochybňuje a tvrdí, že žena nezemřela a byla naživo i v průběhu svého pohřbu.

Rodinu v jejím přesvědčení utvrdily zprávy lidí v blízkosti hřbitova, kteří mluvili o tom, že se z blízkosti místa jejího posledního odpočinku pravidelné ozývají zvuky. Z počátku zůstávali klidní, protože si mysleli, že je vydávají děti, které si v blízkosti hřbitova často hrají. Po jedenácti dnech je ale napadlo kontaktovat pozůstalé.

Rodina ženy neváhala a rozhodla se odhalit pravdu. Na videu, které zveřejnil brazilský server G1, je vidět, jak skupina mužů vyzdvihla rakev a otevřela jí.

Svědci tvrdili, že žena ještě krátce před tím žila a snažila se dostat ven z rakve. Měla polámané nehty, zraněné ruce a také čelo. Vše bylo čerstvé.

Nemocnice, která Rosangelu prohlásila za mrtvou, si za svou zprávou stojí. Slíbila ale, že rodině a také úřadům poskytne veškeré informace.

Pozůstalým, kteří vykopali a otevřeli rakev, nyní hrozí obvinění, že se dopustili trestného činu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1