Ze severního pólu bude možná brzo jižní. Odborník ale varuje před vytvářením katastrofických scénářů | info.cz

Články odjinud

Ze severního pólu bude možná brzo jižní. Odborník ale varuje před vytvářením katastrofických scénářů

Magnetické pole Země je proměnné. Tím pádem není pozice severního a jižního magnetického pólu stálá a v průběhu času se mění. Vědecké výzkumy dokonce ukázaly, že naposledy před 780 tisíci lety se pozice severního a jižního magnetického pólu vzájemně prohodily. K takovému jevu dochází v určitých intervalech pravidelně a několik indicií naznačuje, že k dalšímu posunu se schyluje právě teď.

Mají to dokládat data ze tří satelitů typu Swarm, které sílu magnetického pole monitorují. Podle Jana Koláře z České kosmické kanceláře tyto satelity ukazují, že slábnutí magnetického pole, které jejich přesun může doprovázet, je až 10krát rychlejší, než předpovídal model, který překlopení pólů předpokládá v průběhu příštích 2 tisíc let. „Průkazné to však není, protože oblasti se slabším polem se vyskytují hlavně nad americkým kontinentem, zatímco nad Asií naopak pole zesiluje,“ doplňuje Kolář. Během posledních dvou stovek let zeslábla magnetická ochrana Země až o 15 procent.  

Získaná data však vyvolávají otázky, jak může změna magnetických pólů ovlivnit život na Zemi. Magnetické pole Země totiž zajišťuje planetě zejména ochranu před radiací doprovázející sluneční paprsky. „Data o minulých překlopeních magnetického pole nenesou žádné stopy po doprovodných katastrofách, jako je vyhynutí živočichů nebo zvýšená radiace. Tehdy ale nebyly civilizační systémy. Dá se očekávat, že změna by byla rizikem zejména pro telekomunikační a elektrické rozvodné sítě, družicové navigační systémy. Jinak ale chybí znalosti o tom, jak by větší změna magnetického pole na život lidí i živočichů zapůsobila,“ vysvětluje Jan Kolář. 

Podobné stanovisko zaujala ve své zprávě i NASA, která tvrdí, že i v případě, že oslabené magnetické pole propustí na povrch planety větší množství radiace, její dávky nebudou pro člověka nebezpečné. Otázkou však zůstává, jak by nově vzniklé podmínky ovlivnily fungování satelitů. Proces přesunu magnetických pólů nicméně trvá až tisíce let a proto se předpokládá, že lidstvo by své satelity dokázalo upravit. 

Výraznější pohyb magnetických pólů zažila Země naposledy před 40 tisíci lety. Tehdy se póly dostaly až na úroveň rovníků. Místo přehození pozic se ale nakonec vrátily na své původní pozice s tím, že celý proces trval stovky let. Dnes severní pól dlouhodobě cestuje mezi polárními oblastmi Kanady a Sibiří.

Zemřel Stephen Hawking. Jeho život si můžete připomenout zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud