Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ze Simpsonových by mohla odejít další postava. Kdo to má v seriálu nahnuté?

Ze Simpsonových by mohla odejít další postava. Kdo to má v seriálu nahnuté?

Slavná žlutá rodinka se poprvé objevila na amerických obrazovkách v prosinci 1989. Od té doby už téměř tři dekády baví děti i dospělé po celém světě. Postavy v seriálu nestárnou. Líze je stále osm let, Bártovi deset a až na výjimky nikdo ve Springfieldu neumírá. Někteří obyvatelé nicméně časem zmizeli, například herec Troy McClure, jehož představitel Phil Hartman zemřel, nebo muzikant Murphy Krvavá dáseň a v posledních sériích také učitelka Edna Krabappelová. Podobný osud by mohl v nejbližší době potkat i provozovatele Kwik-E-Martu Apua. Vypadá to, že některým divákům už nepřijde vtipný a naopak je uráží.

Kritici mají problém s Apuovým indickým původem. Do Spojených států přijel jako výměnný student, ale rozhodl se zde nakonec zůstat a stal se z něj úslužný prodavač Kwik-E-Martu se silným přízvukem. Právě ten je údajně kamenem úrazu. Proti současnému zobrazování asijského přistěhovalce se totiž bouří především Američané indického původu. Chování Apua totiž prý vytváří ve společnosti šablonovitou představu o Indech.

V minulém roce vznikl dokonce film Problém s Apuem, ve kterém herec Hari Kondabolu vysvětluje, jak postava indického přistěhovalce vytváří ve společnosti nežádoucí stigma. Podle listu The Guardian s ním souhlasí i další herec Kumail Nanjiani, který popisuje, jak na všech castinzích, které absolvuje, po něm požadují „Apuův přízvuk“. „Všichni Indové ale takto nemluví,“ oponují kritici. Vadí jim také fakt, že vysokoškolsky vzdělaný Apu opustil Indii jako nejlepší student své třídy, ale v USA se nedostal dále než na místo prodavače.

Tvůrci seriálu se snaží kritiku odrážet. Postava Apua Nahasapeemapetilona podle nich nebyla stvořena s cílem si utahovat z indických přistěhovalců. Apu dokonce neměl původně ani určenou národnost, ale na prvních zkouškách ho jeho dabér Hank Azaria zkusil nechat promluvit se silným akcentem a všem se to zalíbilo. Stereotypizaci postavy tehdy začátkem 90. let zřejmě nikdo příliš neřešil. Nyní ale možná bude mít kritika konkrétní dopady.

Po bouři, která se rozpoutala po uvedení dokumentu a která stále neustala, právě Apuův dabér Azaria přemýšlí, že už nebude majiteli Kwik-E-Martu propůjčovat svůj hlas. Tvůrci se stále ale snaží celou situaci zachránit a tvrdí, že seriál si nedělá legraci jen z jiných národů, ale že terčem vtípků jsou pravidelně všechny menšiny a není proto záměrem autorů Simpsonových nějak zostudit Indy.

„Na Simpsonových pracujeme velmi tvrdě. Uvědomte si navíc, že Apu je vlastně jediný obyvatel Springfieldu, který skutečně tvrdě pracuje,“ hájí postavu tvůrce a bývalý vedoucí producent Mike Reiss. Nastat teď může několik variant. Postava Apua nenápadně zmizí a nebo v jednom z dílů zemře. Někteří kritici se ale nechtějí Apua zbavovat úplně a pouze navrhují, aby jeho postava prošla určitým vývojem a oprostila se od stereotypů. Budou to ale pak ještě Simpsonovi, jak je známe?

Debatu kolem starých seriálů nedávno rozšířilo také uvedení kultovního sitcomu Přátelé na serveru společnosti Netflix. Seriál, který se vysílal mezi lety 1994 až 2004, se tak mnohdy poprvé dostal do povědomí takzvaných mileniálů, kteří se narodili v době, kdy děj Přátel vrcholil. Podle listu The Independent ale jeden z nejúspěšnějších sitcomů příliš slávy u nových diváků nesklidil. Současní mladí ho prý považují za sexistický a homofobní. To asi jeho tvůrce ani herce v 90. letech vůbec nenapadlo.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1