Články odjinud

Ze Simpsonových by mohla odejít další postava. Kdo to má v seriálu nahnuté?

Ze Simpsonových by mohla odejít další postava. Kdo to má v seriálu nahnuté?

Slavná žlutá rodinka se poprvé objevila na amerických obrazovkách v prosinci 1989. Od té doby už téměř tři dekády baví děti i dospělé po celém světě. Postavy v seriálu nestárnou. Líze je stále osm let, Bártovi deset a až na výjimky nikdo ve Springfieldu neumírá. Někteří obyvatelé nicméně časem zmizeli, například herec Troy McClure, jehož představitel Phil Hartman zemřel, nebo muzikant Murphy Krvavá dáseň a v posledních sériích také učitelka Edna Krabappelová. Podobný osud by mohl v nejbližší době potkat i provozovatele Kwik-E-Martu Apua. Vypadá to, že některým divákům už nepřijde vtipný a naopak je uráží.

Kritici mají problém s Apuovým indickým původem. Do Spojených států přijel jako výměnný student, ale rozhodl se zde nakonec zůstat a stal se z něj úslužný prodavač Kwik-E-Martu se silným přízvukem. Právě ten je údajně kamenem úrazu. Proti současnému zobrazování asijského přistěhovalce se totiž bouří především Američané indického původu. Chování Apua totiž prý vytváří ve společnosti šablonovitou představu o Indech.

V minulém roce vznikl dokonce film Problém s Apuem, ve kterém herec Hari Kondabolu vysvětluje, jak postava indického přistěhovalce vytváří ve společnosti nežádoucí stigma. Podle listu The Guardian s ním souhlasí i další herec Kumail Nanjiani, který popisuje, jak na všech castinzích, které absolvuje, po něm požadují „Apuův přízvuk“. „Všichni Indové ale takto nemluví,“ oponují kritici. Vadí jim také fakt, že vysokoškolsky vzdělaný Apu opustil Indii jako nejlepší student své třídy, ale v USA se nedostal dále než na místo prodavače.

Tvůrci seriálu se snaží kritiku odrážet. Postava Apua Nahasapeemapetilona podle nich nebyla stvořena s cílem si utahovat z indických přistěhovalců. Apu dokonce neměl původně ani určenou národnost, ale na prvních zkouškách ho jeho dabér Hank Azaria zkusil nechat promluvit se silným akcentem a všem se to zalíbilo. Stereotypizaci postavy tehdy začátkem 90. let zřejmě nikdo příliš neřešil. Nyní ale možná bude mít kritika konkrétní dopady.

Po bouři, která se rozpoutala po uvedení dokumentu a která stále neustala, právě Apuův dabér Azaria přemýšlí, že už nebude majiteli Kwik-E-Martu propůjčovat svůj hlas. Tvůrci se stále ale snaží celou situaci zachránit a tvrdí, že seriál si nedělá legraci jen z jiných národů, ale že terčem vtípků jsou pravidelně všechny menšiny a není proto záměrem autorů Simpsonových nějak zostudit Indy.

„Na Simpsonových pracujeme velmi tvrdě. Uvědomte si navíc, že Apu je vlastně jediný obyvatel Springfieldu, který skutečně tvrdě pracuje,“ hájí postavu tvůrce a bývalý vedoucí producent Mike Reiss. Nastat teď může několik variant. Postava Apua nenápadně zmizí a nebo v jednom z dílů zemře. Někteří kritici se ale nechtějí Apua zbavovat úplně a pouze navrhují, aby jeho postava prošla určitým vývojem a oprostila se od stereotypů. Budou to ale pak ještě Simpsonovi, jak je známe?

Debatu kolem starých seriálů nedávno rozšířilo také uvedení kultovního sitcomu Přátelé na serveru společnosti Netflix. Seriál, který se vysílal mezi lety 1994 až 2004, se tak mnohdy poprvé dostal do povědomí takzvaných mileniálů, kteří se narodili v době, kdy děj Přátel vrcholil. Podle listu The Independent ale jeden z nejúspěšnějších sitcomů příliš slávy u nových diváků nesklidil. Současní mladí ho prý považují za sexistický a homofobní. To asi jeho tvůrce ani herce v 90. letech vůbec nenapadlo.  

 

Články odjinud