Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žebrající baťůžkáři ze Západu zaplavují asijská města. Chtějí peníze od mnohem chudších lidí

Žebrající baťůžkáři ze Západu zaplavují asijská města. Chtějí peníze od mnohem chudších lidí

Nový fenomén žebrajících baťůžkářů se v poslední době objevuje v čím dál více asijských městech, tvrdí zpráva deníku Daily Mail. Mladí turisté s baťůžkem na zádech se tímto způsobem snaží sehnat dostatek financí na své cesty, místní ale zuří. Říkají, že žebrají peníze od potřebných, kteří je potřebují na mnohem podstatnější věci než na nějaké dobrodružné cestování.

„Ten nárůst mladých žebráků je moc znepokojivý. Pro nás, místní, je tento způsob života zavrženíhodný,“ říká Maisarah Samahová ze Singapuru, která fenomén žebrajících baťůžkářů monitoruje. „Žebrání či prodej věcí na ulicích není u nás zkrátka respektované. Lidé, kteří to dělají, to dělají z donucení – potřebují peníze na jídlo, na zaplacení dluhů nebo na školné svých dětí. Rozhodně ale ne na to, aby si mohli dopřát něco pro ně tak luxusního, jako je cestování,“ zlobí se Samahová.

Právě chudé regiony jihovýchodní Asie tak berou žebrotu novodobých západních turistů jako s velkou nelibostí. Zhýčkaní baťůřkáři ze západu si totiž často nechtějí uvědomovat místní poměry a jen se snaží vymámit pár mincí od lidí, kteří od rána do noci perně dřou, aby uživili rodinu. A to jen proto, aby baťůžkáři mohli žít v relativním luxusu, o jakém se mnoha místním ani nezdá.

„Turisté, kteří přijedou do nějaké pro ně exotické destinace, si zkrátka myslí, že se můžou chovat, jak se jim zachce,“ čílí se pro deník Daily Mail Luisa, žena z Malajsie, která je chováním žebrajících turistů pohoršena. „Proč si sakra myslí, že je takovéto chování v Asii normální? Proč se tak nechovají ve své zemi?“ ptá se marně Luisa.

Podobný trend lze vysledovat i v internetovém prostředí, kde se čím dál více lidí snaží financovat své zahraniční cesty pomocí crowdfundingových kampaní. Přestože mnoho takových cest má své morální oprávnění například kvůli svému humanitárnímu zaměření, najdou se i vykuci, kteří si jen za cizí peníze chtějí užít luxusní dovolenou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744