Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman mi připadá velmi hloupý a nechápu, jak ho Češi mohli zvolit, říká čínský disident Liao I-wu

Zeman mi připadá velmi hloupý a nechápu, jak ho Češi mohli zvolit, říká čínský disident Liao I-wu
 

Tento zahraniční host prvního ročníku plzeňského Světa knihy byl asi nejvíc na roztrhání. Čínský zakázaný prozaik, hudebník a básník Liao I-wu, autor mj. do češtiny přeložených knih o současné Číně Hovory se spodinou (č. Mladá fronta, 2013) a Kulky a opium (č. Mladá fronta, 2014), tu v debatách kritizoval čínský komunistický režim, hrál na flétnu, poskytoval rozhovory. Jeden také Reflexu.

Čtyři roky jste seděl ve vězení, stíhání jste se však nevyhnul ani na svobodě. Před sedmi lety jste z Číny emigroval do Německa. Jak se vám v Berlíně žije?

Ve srovnání s čínskou minulostí skvěle. Nemám si na co stěžovat, i když, pravda, svoji skoro devadesátiletou matku a dceru, které žijí v provincii Sečuan, bych rád viděl častěji. Mám teď novou rodinu, ženu, malou dcerku, ale hlavně se mi v Německu podařilo vydat už osm knih a získat za ně šest německých literárních cen a pět mezinárodních.

Posledním vaším oceněním byla v srpnu cena Nadace Knihovny Václava Havla – obdržíte ji za pár týdnů v New Yorku jakožto odvážný spisovatel v nebezpečí. Co to pro vás znamená?

Ta cena pro mě má zvláštní význam, protože spojuje moji osobu s mou disidentskou minulostí, s pamětí, o které píšu. V tom cyklu je přítomna velká osobnost Václava Havla a také Liou Siao-poa, nositele Nobelovy ceny míru z roku 2010. Havel byl pro nás v devadesátých letech ikonou, četli jsme jeho texty a hledali v nich stopy naší, čínské přítomnosti. Když Liou Siao-po napsal a nechal podepisovat Chartu 08, musela být všem zjevná spojitost s Chartou 77 a s ČSSR. Liou Siao-po si vysloužil jedenáct let věznění a trýznění a spoustu cen, které ho snad ve vězení aspoň trochu potěšily – třeba vaši Cenu Homo homini nadace Člověk v tísni. Mimochodem, V češtině zanedlouho vyjdou básně jeho vdovy a mé vzácné přítelkyně Liou Sia, které jsme četli v pátek tady, na plzeňském Světě knihy. Odkaz Liou Siao-Poa ve verších Liou Sia žije dál, přečtěte si výbor z nich s názvem Prázdná židle.

Včera jste na veřejné debatě řekl, že Miloš Zeman je figurkou v rukou despotů. Při jeho loňské návštěvě Číny jste v České televizi mimo jiné prohlásil, že „to, jakým způsobem se prezident sklání před diktátorskými režimy, je ostuda celé České republiky a jejích občanů. Člověk, který je v rozhovoru pro centrální čínskou televizi tak podlézavý a maže všem med kolem pusy, se chová hůř jak prostitutka. Protože i prostitutka umí s lidmi obchodovat – ale i když to berete jako obchod, nepotřebujete se tak hrozně ponižovat…“

Jeho osobu a jeho chování považuju za zradu odkazu Václava Havla. Kdyby jeho jednání bylo nějak opodstatněné, budiž, ale připadá mi jako člověk velmi hloupý, bez kulturního rozhledu, podlézající Rusku i Číně. Miloš Zeman dnes a denně svými výroky a jednáním popírá zásadní hodnoty, které bychom se měli snažit uchovávat, a ne je jako on pošlapávat. Nechápu, jak si ho mohla většina vás Čechů zvolit za svého prezidenta – nějak si neumím představit, proč o něm smýšlejí dobře.

Pokračování rozhovoru na Reflex.cz >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1