Zeman mi připadá velmi hloupý a nechápu, jak ho Češi mohli zvolit, říká čínský disident Liao I-wu | info.cz

Články odjinud

Zeman mi připadá velmi hloupý a nechápu, jak ho Češi mohli zvolit, říká čínský disident Liao I-wu

Zeman mi připadá velmi hloupý a nechápu, jak ho Češi mohli zvolit, říká čínský disident Liao I-wu
 

Tento zahraniční host prvního ročníku plzeňského Světa knihy byl asi nejvíc na roztrhání. Čínský zakázaný prozaik, hudebník a básník Liao I-wu, autor mj. do češtiny přeložených knih o současné Číně Hovory se spodinou (č. Mladá fronta, 2013) a Kulky a opium (č. Mladá fronta, 2014), tu v debatách kritizoval čínský komunistický režim, hrál na flétnu, poskytoval rozhovory. Jeden také Reflexu.

Čtyři roky jste seděl ve vězení, stíhání jste se však nevyhnul ani na svobodě. Před sedmi lety jste z Číny emigroval do Německa. Jak se vám v Berlíně žije?

Ve srovnání s čínskou minulostí skvěle. Nemám si na co stěžovat, i když, pravda, svoji skoro devadesátiletou matku a dceru, které žijí v provincii Sečuan, bych rád viděl častěji. Mám teď novou rodinu, ženu, malou dcerku, ale hlavně se mi v Německu podařilo vydat už osm knih a získat za ně šest německých literárních cen a pět mezinárodních.

Posledním vaším oceněním byla v srpnu cena Nadace Knihovny Václava Havla – obdržíte ji za pár týdnů v New Yorku jakožto odvážný spisovatel v nebezpečí. Co to pro vás znamená?

Ta cena pro mě má zvláštní význam, protože spojuje moji osobu s mou disidentskou minulostí, s pamětí, o které píšu. V tom cyklu je přítomna velká osobnost Václava Havla a také Liou Siao-poa, nositele Nobelovy ceny míru z roku 2010. Havel byl pro nás v devadesátých letech ikonou, četli jsme jeho texty a hledali v nich stopy naší, čínské přítomnosti. Když Liou Siao-po napsal a nechal podepisovat Chartu 08, musela být všem zjevná spojitost s Chartou 77 a s ČSSR. Liou Siao-po si vysloužil jedenáct let věznění a trýznění a spoustu cen, které ho snad ve vězení aspoň trochu potěšily – třeba vaši Cenu Homo homini nadace Člověk v tísni. Mimochodem, V češtině zanedlouho vyjdou básně jeho vdovy a mé vzácné přítelkyně Liou Sia, které jsme četli v pátek tady, na plzeňském Světě knihy. Odkaz Liou Siao-Poa ve verších Liou Sia žije dál, přečtěte si výbor z nich s názvem Prázdná židle.

Včera jste na veřejné debatě řekl, že Miloš Zeman je figurkou v rukou despotů. Při jeho loňské návštěvě Číny jste v České televizi mimo jiné prohlásil, že „to, jakým způsobem se prezident sklání před diktátorskými režimy, je ostuda celé České republiky a jejích občanů. Člověk, který je v rozhovoru pro centrální čínskou televizi tak podlézavý a maže všem med kolem pusy, se chová hůř jak prostitutka. Protože i prostitutka umí s lidmi obchodovat – ale i když to berete jako obchod, nepotřebujete se tak hrozně ponižovat…“

Jeho osobu a jeho chování považuju za zradu odkazu Václava Havla. Kdyby jeho jednání bylo nějak opodstatněné, budiž, ale připadá mi jako člověk velmi hloupý, bez kulturního rozhledu, podlézající Rusku i Číně. Miloš Zeman dnes a denně svými výroky a jednáním popírá zásadní hodnoty, které bychom se měli snažit uchovávat, a ne je jako on pošlapávat. Nechápu, jak si ho mohla většina vás Čechů zvolit za svého prezidenta – nějak si neumím představit, proč o něm smýšlejí dobře.

Pokračování rozhovoru na Reflex.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud