„Země byla jako hořící pochodeň“. Největší tanková bitva všech dob se odehrála před 75 lety | info.cz

Články odjinud

„Země byla jako hořící pochodeň“. Největší tanková bitva všech dob se odehrála před 75 lety

Největší tanková bitva druhé světové války i všech dob se odehrála 12. července 1943 u středoruské vesnice Prochorovka. Střetlo se v ní zhruba 1500 tanků - přibližně 800 tanků sovětské 5. tankové armády generála Rotmistrova s postupujícími formacemi 700 obrněnců německé Hothovy 4. tankové armády.

 

Boje, do nichž bylo nasazeno i velké množství letounů, trvaly celý den a byly tak zuřivé, že podle svědectví jednoho důstojníka „byla země černá a sežehnutá od tanků jako hořící pochodeň“. Dým z hořících tanků někdy zakryl oblohu a ze zčernalého nebe s hvízdáním padaly hořící letadla. Němci později uvedli, že jich toho dne sestřelili 420. Ztráty na obou stranách byly obrovské - útočníci přišli o zhruba 350 tanků a asi 10.000 vojáků, ztráty Rudé armády byly stejné nebo dokonce vyšší.

Boje u Prochorovky byly součástí bitvy o Kurský výběžek, která trvala 50 dní a skončila 23. srpna 1943 dobytím Charkova sovětskou armádou. Po Stalingradu to bylo druhé rozhodující střetnutí na východní frontě. Sověti poté definitivně převzali na východní frontě iniciativu a vítězství bylo i dobrým signálem pro spojence na ostatních frontách.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud