Články odjinud

„Země byla jako hořící pochodeň“. Největší tanková bitva všech dob se odehrála před 75 lety

„Země byla jako hořící pochodeň“. Největší tanková bitva všech dob se odehrála před 75 lety

Největší tanková bitva druhé světové války i všech dob se odehrála 12. července 1943 u středoruské vesnice Prochorovka. Střetlo se v ní zhruba 1500 tanků - přibližně 800 tanků sovětské 5. tankové armády generála Rotmistrova s postupujícími formacemi 700 obrněnců německé Hothovy 4. tankové armády.

 

Boje, do nichž bylo nasazeno i velké množství letounů, trvaly celý den a byly tak zuřivé, že podle svědectví jednoho důstojníka „byla země černá a sežehnutá od tanků jako hořící pochodeň“. Dým z hořících tanků někdy zakryl oblohu a ze zčernalého nebe s hvízdáním padaly hořící letadla. Němci později uvedli, že jich toho dne sestřelili 420. Ztráty na obou stranách byly obrovské - útočníci přišli o zhruba 350 tanků a asi 10.000 vojáků, ztráty Rudé armády byly stejné nebo dokonce vyšší.

Boje u Prochorovky byly součástí bitvy o Kurský výběžek, která trvala 50 dní a skončila 23. srpna 1943 dobytím Charkova sovětskou armádou. Po Stalingradu to bylo druhé rozhodující střetnutí na východní frontě. Sověti poté definitivně převzali na východní frontě iniciativu a vítězství bylo i dobrým signálem pro spojence na ostatních frontách.

 

Články odjinud