Články odjinud

Země k pronájmu. Džibutsko drží prst na tepně obchodu, hostí nejvíc vojenských základen

Země k pronájmu. Džibutsko drží prst na tepně obchodu, hostí nejvíc vojenských základen

Většina lidí ani netuší, kde Džibutsko leží. Pro malý a na poměry Afriky bezpečný a politicky stabilní stát u ústí Rudého moře je ale právě jeho poloha hlavní devizou. Země žije do velké míry z přístupu k Rudému moři, kudy proudí pětina světového obchodu. Možná ještě podstatnější je ale pro Džibutsko přítomnost zahraničních posádek, díky nimž do rozpočtu plynou stovky milionů dolarů ročně. Své základny mají v zemi Spojené státy, Čína, Japonsko, Francie nebo Itálie. 

Když Džibutsko získalo v roce 1977 svou nezávislost, byla v zemi jedna ulice, jedna střední škola a dva doktoři. Od té doby se ale změnilo mnohé. Džibutsko si uvědomilo, že má konečně možnost využít toho, co mu jeho jinak poněkud skoupé sudičky daly do vínku - geografickou polohu.

Džibutsko je pro námořní dopravu tím, čím je londýnské Heathrow pro dopravu leteckou. Je lícem Suezského průplavu, branou do Rudého moře i Indického oceánu a prstem na tepně světového obchodu, jehož pětina proudí právě tudy.

Džibutsko má ale strategickou polohu bez ohledu na moře a oceány. Je to jen co by kamenem dohodil do Jemenu na Blízkém východě, leží u stále piráty oblíbeného Adenského zálivu a do Čadu a Nigérie to k hnutí Boko Haram rovněž není daleko. Když se do rovnice dosadí relativní politická stabilita a eminentní důležitost pro mezinárodní obchod, je jasné, proč žádný jiný stát nemá tolik cizích vojenských základen jako právě Džibutsko.

Spojené státy zde mají svou jedinou vojenskou základnu v Africe, Číňané první základnu na světě. Japonci zde vybudovali první vojenskou základnu od konce druhé světové války a jsou zde zastoupeni i Italové či bývalá koloniální velmoc Francie. Navíc zde vojenskou základu staví Saudská Arábie a zájem projevili Rusové, Turci či Indové. Prťavé Džibutsko je na roztrhání.

Pro zemi jde v první řadě o výborný byznys. Od Číňanů za pronájem inkasuje sto milionů dolarů ročně, Američané platí o něco méně. To na zemi, která měla loni HDP jen něco přes dvě miliardy dolarů, není zanedbatelný příjem. Zejména pokud spolu s těmito penězi proudí – hlavně čínské – finance i do infrastrukturních projektů.

A vojenská přítomnost téměř všech světových velmocí Džibutsku přináší i další benefity – většina teroristických organizací si nejspíše dvakrát rozmyslí, než tam založí vlastní základnu. Přicházejí ale i specifické problémy. 

Začalo to soupeřením mezi francouzskými a japonskými vojáky o přízeň místních prostitutek, pokračovalo snahou amerických a čínských vojáků nafotit každý kousek technologie protějšího vojenské báze.

V poslední době ale zašly škodolibosti ještě dál. „Číňané naše letadla oslňují lasery,“ stěžují si Američané, kteří zaznamenali až deset takových incidentů. Několik pilotů kvůli tomu dokonce utrpělo poranění rohovky. Čína však vinu odmítá. „My za to nemůžeme a vy si raději ověřte fakta, než začnete do světa vytrubovat takové fámy.“

Pro Džibutsko jsou ale tyto žabomyší války vedlejší. Pro zemi je podstatný příliv tvrdé měny, který zatím neustává. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud