Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel saúdský obchodník se smrtí. Miliardářský playboy, v jehož jachtě se proháněl i James Bond

Zemřel saúdský obchodník se smrtí. Miliardářský playboy, v jehož jachtě se proháněl i James Bond

Šarmantní playboy, vymetač hollywoodských večírků i pochybný obchodník se zbraněmi. Saúdský miliardář Adnan Khashoggi (†81) patřil v 70. a 80. letech mezi světovou elitu. Obchodní styky s ním udržoval i Donald Trump (70) a jeho někdejší choť Ivana (68) Khashoggiho zvala na své vyhlášené večírky.

Adnan Khashoggi si přišel na jmění zprostředkováváním obchodů mezi Saúdskou Arábií a USA. Podnikatel byl známý svými bujarými večírky, na kterých nechyběly ani hollywoodské ikony jako Elizabeth Taylor či Cary Grant. Deník Economist v roce 1987 odhadl, že opulentní život obchodníka přišel na v přepočtu 6 milionů korun denně.

Khashoggi se tak logicky ocitl i v hledáčku Donalda Trumpa, který se svou tehdejší manželkou Ivanou nejednou účastnil jeho večírků. A Ivana zase na oplátku Khashoggiho zvala na své vyhlášené večírky pro nejbližší na Francouzské riviéře. A ve vřelých vztazích podle fotek pokračovala i po rozvodu s Donaldem. „Khashoggi je skvělý makléř, ale mizerný podnikatel,“ pronesl na adresu saúdského obchodníka Trump, přičemž narážel na Khashoggiho nechvalný konec.

Podnikatel, jehož jmění se v dobách největší slávy odhadovalo na neuvěřitelných 90 miliard korun, totiž skončil na mizině. Tedy alespoň na poměry nejbohatší světové smetánky. „(Khashoggi) ovládal umění, jak dát lidi dohromady a dojednat obchod lepší než kterýkoliv jiný, ale nikdy neuměl investovat své peníze. Kdyby dával své provize do banky ve Švýcarsku, je z něj dnes boháč, ale on investoval a činil mizerná rozhodnutí,“ vysvětlil Trump, který později koupil obchodníkovu velkou chloubu – jachtu Nubila, která měřila 86 metrů, a dokonce se objevila v bondovce Nikdy neříkej nikdy.

Adnan Khashoggi (†82) v posledních měsících svého života bojoval s Parkinsonovou chorobou. V úterý 6. června zemřel v londýnské nemocnici.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1