Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřela Věra Špinarová. Od kolapsu při vystoupení zůstávala v bezvědomí

Zemřela Věra Špinarová. Od kolapsu při vystoupení zůstávala v bezvědomí

Populární zpěvačka Věra Špinarová zemřela ve věku 65 let v neděli v motolské nemocnici. Informoval o tom její syn Adam Pavlík. Špinarová zkolabovala ve středu při koncertu. Její stav byl od té doby velmi vážný.

Zpěvačka zkolabovala ve středu při koncertu v Čáslavi. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a bleskovému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně po stabilizaci životních funkcí ji přepravil vrtulník do nemocnice. U zpěvačky podle dostupných informací nastala zástava srdce.

Zpěvačka zkolabovala při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Obě zpěvačky spolu dobře vycházely, přestože bývalý manžel Špinarové je už mnoho let manželem Janků. Špinarovou doprovázela skupina Adama Pavlíka.

Nevolno se Špinarové udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat celému zdravotnickému týmu a lékařům nemocnice v Motole, za péči, kterou mé mamince věnovali. Zároveň chci poděkovat všem fanouškům a přátelům za podporu a účast v této těžké chvíli, kterou já a celá naše rodina prožívá. Termín posledního rozloučení, které bude v Ostravě, bude upřesně a zverejněn,“ napsal na sociální síť její syn Adam Pavlík.

„Je mi strašně smutno, je to veliká škoda. Za prvé jsme si moc rozuměly, jely jsme spolu dvě turné, a za druhé vidím, že už to padá v mém lese,“ řekla ČTK zpěvačka Petra Janů. Za vynikající zpěvačku s hlasem, který byl darem od boha, označila Špinarovou kolegyně Helena Vondráčková. „Její razantní krásný hlas byl v tuzemské populární hudbě ojedinělý,“ uvedla Vondráčková. „Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, ale zpěv byl u ní dar od boha,“ dodala zpěvačka.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vyslovil nad jejím odchodem hlubokou soustrast a označil ji za fenomenální zpěvačku. „Děkuji jí zároveň za vše, čím českou kulturu obohatila,“uvedl ministr. „Podmanivý hlas Věry Špinarové nám všem bude chybět," napsal také premiér Bohuslav Sobotka. Česká hudba podle něj přišla o jeden z velkých klenotů.

Pěvecký samorost

„Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová,“ řekl ČTK hudební publicista Jiří Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem. „Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky,“ uvedl Černý.

Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. „Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného 'chřtánu' to vycházelo pěkně,“ sdělil.

Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu. „Ostrava jí od začátku vycházela vstříc. Měla spoustu zahraničních zájezdů a koncertů, které absolvovala s orchestrem svého prvního manžela Iva Pavlíka,“ uvedl.

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény katapultovala nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

U příležitosti jejích 65. narozenin na konci loňského roku vyšla kompilace s názvem Zóna lásky. Uzavírá ji titulkové melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, kterou textař Zbyšek Malý nazval Jednoho dnes se vrátíš. "Herec Jiří Sovák mi před mnoha léty řekl: ́Kdyby měl každý zpěvák v repertoáru jednu jedinou píseň, u které by už při vyslovení jejího názvu bylo všem jasné, kdo ji zpívá, mohl by být šťastný. A vám se to podařilo. Když se řekne Jednoho dne se vrátíš, každý ví, že je to Špinarka," řekla tehdy ČTK zpěvačka.