Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena si postěžovala, že na jedno oko hůř vidí. Lékaři jí v něm našli 27 kontaktních čoček

Žena si postěžovala, že na jedno oko hůř vidí. Lékaři jí v něm našli 27 kontaktních čoček

Už se vám někdy stalo, že jste si omylem do jednoho oka dali dvě kontaktní čočky? Pokud k takovému omylu dojde, člověk jej většinou kvůli nepohodlí záhy odhalí a čočky odstraní. 67letá žena z Británie ale nic nepoznala. Za několik let takto v jednom oku nastřádala celkem 27 kontaktních čoček, které nosila všechny zároveň.

Na neuvěřitelné množství dioptrických pomůcek v jednom oku přišli náhodou lékaři, když žena přišla na rutinní odstranění šedého zákalu. Odborníci v jejím oku objevili „cizí namodralé tělísko“ a zjistili, že se jedná o slepenou masu kontaktních čoček. Nejprve jich doktoři napočítali 17. Po bližším prozkoumání podle listu The Guardian objevili dalších deset.

„Pacientka nosila měsíční čočky celkem 35 let. Na pravé oko dle svých slov viděla hůř,“ popisují odborníci ve zprávě pro Britský lékařský žurnál (BMJ). Optometristé, kteří se specializují na dioptrické pomůcky, dle svých slov nikdy nic podobného neviděli.

„Byli jsme opravdu překvapení, že pacientka si ničeho nevšimla, protože jí to muselo působit velké nepohodlí,“ stojí ve zprávě. Čočky k sobě byly slepené, takže vytvořili jednu „poměrně tuhou“ masu. 

„Sama byla po odhalení v šoku. Myslela si, že nepohodlí, které pociťovala, se objevilo v důsledku stárnutí a že trpí syndromem suchého oka, a proto ji tak pálí,“ uvedli lékaři.

Odborníci upozorňují, že nositelé kontaktních čoček by v žádném případě neměli překračovat jejich maximální dobu použitelnosti, která je dle různých výrobků většinou den, dva týdny nebo měsíc. V případě delšího nošení hrozí infekce, které v závažnějším stádiu mohou i poškodit zrak. Optometristé proto doporučují, aby si pacienti minimálně jednou za rok nechávali oči kontrolovat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1