Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena věřila, že očkování způsobuje autismus. Její děti nyní onemocněly spalničkami

Žena věřila, že očkování způsobuje autismus. Její děti nyní onemocněly spalničkami

Mladá Somálka žijící v americké Minnesotě po porodu vyslechla rady svých přátel, aby nenechala své děti očkovat proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Somálská komunita totiž věří, že kombinovaná vakcína zvaná MMR způsobuje u dětí autismus. Netrvalo dlouho a Suaado Salahová začala rozhodnutí litovat. Na jaře se spalničkami nakazily obě její děti. Tříletý chlapec a 18měsíční holčička nejsou jediní – v Minnesotě v současnosti řádí epidemie této vysoce infekční a potenciálně smrtelné nemoci, která je největší za poslední tři desetiletí. K alarmující situaci přispěli aktivisté proti očkování, kteří v somálské komunitě tvrzení o spojitosti podání vakcíny s autismem už řadu let šíří.

„Myslela jsem si: ‚Jsem v Americe. Jsem na bezpečném místě a moje děti se zde touto nemocí nikdy nenakazí,“ říká pro Washington Post 26letá Suaado Salahová, která se do Spojených států přistěhovala ze Somálska. V Minnesotě už žije přes deset let.

Jako dítě se v Somálsku nakazila spalničkami i ona a její sestra v pouhých třech letech na spalničky zemřela. Přesto se nechala okolím přemluvit, aby své děti vakcínou MMR neočkovala. Na rozhodnutí nyní doplácí ona i její dvě děti. Mladší dcera dostala k vyrážce i vysokou horečku a kašel a musela strávit čtyři dny v nemocnici.

Informacím, podle kterých může očkování způsobit autismus, už Suaado nevěří, mnoho somálských přistěhovalců ale stále ano. V jejich komunitě pověry šíří hlavně organizované skupiny brojící proti očkování, které pořádají pravidelné mítinky. Známou tváří je tu zakladatel moderního hnutí proti očkování Andrew Wakefield.

Aktivista z Velké Británie, který dnes žije v americkém Texasu, navštívil Minneapolis – největší město státu Minnesota – v letech 2010 a 2011 nejméně třikrát. Wakefield při rozhovorech s rodiči vychází ze své lékařské práce z roku 1998, podle které existuje spojitost mezi vakcínou MMR a propuknutím autismu. Studie ale byla později označena za podvodnou a Wakefield přišel i o lékařskou licenci.

Právě on zřejmě přispěl k šíření mohutné nákazy spalniček, která od dubna sužuje Minnesotu. Jen během tohoto čtvrtka bylo zjištěno 41 nových případů – vždy u lidí, kteří nebyli proti spalničkám očkováni. Z velké části navíc nakažení pocházeli právě ze somálské komunity a vzhledem k nízké očkovanosti přistěhovalců se očekává, že počet případů ještě poroste.

Přestože řada studií z celého světa teorii o spojitosti očkování s autismem vyvrací, pro somálské rodiče žijící ve Spojených státech to nestačí. Říkají, že pokud medicína dokáže vysvětlit, že očkování nezpůsobuje autismus, měla by být také schopná říct, co tedy postižení způsobuje.

Po své zkušenosti chce nyní 26letá Suaado a její manžel víc hovořit s lidmi ze somálské komunity, aby je přesvědčili, že je teorie o spojitosti vakcíny MMR a autismu špatná a aktivisti, jako je Wakefield, lžou. „Protože když děti onemocní, má to vliv na všechny. Nebude to mít vliv jen na rodinu nemocného dítěte. Nakazí i ostatní,“ říká dnes už poučená Somálka. 

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1