Žena věřila, že očkování způsobuje autismus. Její děti nyní onemocněly spalničkami | info.cz

Články odjinud

Žena věřila, že očkování způsobuje autismus. Její děti nyní onemocněly spalničkami

Mladá Somálka žijící v americké Minnesotě po porodu vyslechla rady svých přátel, aby nenechala své děti očkovat proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Somálská komunita totiž věří, že kombinovaná vakcína zvaná MMR způsobuje u dětí autismus. Netrvalo dlouho a Suaado Salahová začala rozhodnutí litovat. Na jaře se spalničkami nakazily obě její děti. Tříletý chlapec a 18měsíční holčička nejsou jediní – v Minnesotě v současnosti řádí epidemie této vysoce infekční a potenciálně smrtelné nemoci, která je největší za poslední tři desetiletí. K alarmující situaci přispěli aktivisté proti očkování, kteří v somálské komunitě tvrzení o spojitosti podání vakcíny s autismem už řadu let šíří.

„Myslela jsem si: ‚Jsem v Americe. Jsem na bezpečném místě a moje děti se zde touto nemocí nikdy nenakazí,“ říká pro Washington Post 26letá Suaado Salahová, která se do Spojených států přistěhovala ze Somálska. V Minnesotě už žije přes deset let.

Jako dítě se v Somálsku nakazila spalničkami i ona a její sestra v pouhých třech letech na spalničky zemřela. Přesto se nechala okolím přemluvit, aby své děti vakcínou MMR neočkovala. Na rozhodnutí nyní doplácí ona i její dvě děti. Mladší dcera dostala k vyrážce i vysokou horečku a kašel a musela strávit čtyři dny v nemocnici.

Informacím, podle kterých může očkování způsobit autismus, už Suaado nevěří, mnoho somálských přistěhovalců ale stále ano. V jejich komunitě pověry šíří hlavně organizované skupiny brojící proti očkování, které pořádají pravidelné mítinky. Známou tváří je tu zakladatel moderního hnutí proti očkování Andrew Wakefield.

Aktivista z Velké Británie, který dnes žije v americkém Texasu, navštívil Minneapolis – největší město státu Minnesota – v letech 2010 a 2011 nejméně třikrát. Wakefield při rozhovorech s rodiči vychází ze své lékařské práce z roku 1998, podle které existuje spojitost mezi vakcínou MMR a propuknutím autismu. Studie ale byla později označena za podvodnou a Wakefield přišel i o lékařskou licenci.

Právě on zřejmě přispěl k šíření mohutné nákazy spalniček, která od dubna sužuje Minnesotu. Jen během tohoto čtvrtka bylo zjištěno 41 nových případů – vždy u lidí, kteří nebyli proti spalničkám očkováni. Z velké části navíc nakažení pocházeli právě ze somálské komunity a vzhledem k nízké očkovanosti přistěhovalců se očekává, že počet případů ještě poroste.

Přestože řada studií z celého světa teorii o spojitosti očkování s autismem vyvrací, pro somálské rodiče žijící ve Spojených státech to nestačí. Říkají, že pokud medicína dokáže vysvětlit, že očkování nezpůsobuje autismus, měla by být také schopná říct, co tedy postižení způsobuje.

Po své zkušenosti chce nyní 26letá Suaado a její manžel víc hovořit s lidmi ze somálské komunity, aby je přesvědčili, že je teorie o spojitosti vakcíny MMR a autismu špatná a aktivisti, jako je Wakefield, lžou. „Protože když děti onemocní, má to vliv na všechny. Nebude to mít vliv jen na rodinu nemocného dítěte. Nakazí i ostatní,“ říká dnes už poučená Somálka. 

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud