Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženám s rakovinou prsu svítá naděje. Díky kvalitnějším lékům se dožívají vyššího věku

Ženám s rakovinou prsu svítá naděje. Díky kvalitnějším lékům se dožívají vyššího věku

Jsou v posledním stádiu rakoviny, kvalita jejich života se přesto zlepšuje. Podle amerických výzkumníků se ženy trpící rakovinou prsu s metastázemi dožívají déle, než před 25 lety. Může za to především kvalitnější léčba.

Před čtvrtstoletím byla šance, že se nemocné ženy s metastázemi dožijí dalších pěti let, jen 18procentní. Pacientky v posledním stádiu rakoviny umíraly v drtivé většině do pěti let od diagnózy. Mezi lety 2005 až 2017 byla šance přežít dalších pět let s těžkou nemocí už 36procentní. Průměrně nemocné žily ještě dalších 39 měsíců, takže tři a čtvrt roku. Ženy nad padesát přežily hrozivou diagnózu průměrně o dva a půl roku. To vše odhalil výzkum amerických vědců, který uveřejnil The Washington Post

Přestože věda si stále s pokročilými formami nádorového bujení neví rady, život nemocných dokáže prodloužit a v rámci možností zkvalitnit. Můžou za to především kvalitnější léčiva a větší péče a zájem, který se těm nejvíce nemocným věnuje. Podle údajů studie totiž počet žen v nejtěžším stádiu onemocnění roste. Předpokládá se, že mezi lety 2010 až 2020 vzroste množství nemocných až o třetinu.

Rakovina s metastázemi je stále velice obtížně léčitelná. Zlepšuje se ale paliativní péče o nemocné, které „mohou často žít ještě dlouhé roky při zachování dobré kvality života, protože mají své onemocnění více pod kontrolou“, jak tvrdí autoři výzkumu v závěrečné zprávě.

Podle dat, která sesbírali experti ze Seattlu, žije ve Spojených státech 154 tisíc žen, kterým se nádory rozšířily do dalších částí těla. Jde o první podobný odhad počtu nemocných v zemi, která registruje jen onemocnění, ale neeviduje jejich závažnost.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744