Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ženy v Rakousku budou močit ve stoje. Zelení je to chtějí učit při snídani

Ženy v Rakousku budou močit ve stoje. Zelení je to chtějí učit při snídani

Zatímco českou politickou scénou otřásá oznámená demise vlády, v Rakousku budí velkou pozornost jiné zcela jistě rovněž závažné téma. Otevřela ho jedna z místních organizací Zelených. Rozhodla se naučit ženy močit ve stoje.

Členové strany Zelených pořádají v Perchtoldsdorfu (město v Dolním Rakousku, pozn. redakce) bez větší pozornosti už dvanáct let jednou za měsíc snídani pro ženy, na které se probírají různá aktuální společenská a politická témata. O snídani, kterou Zelení svolali na 6. května, se ale už několik dní diskutuje napříč Rakouskem.

Snídaně se tentokrát bude točit kolem problematiky pánevního dna. Na tom by samo o sobě nebylo nic kontroverzního, fyzioterapeutka Andrea Kucera má ale s ženami kromě jiného probírat také čůrání ve stoje – tedy téma, které ve společnosti většinou vyvolává bouřlivé diskuze.

Nejinak tomu bylo i v Rakousku. Na sociálních sítích se objevily uštěpačné poznámky, ale také pochvalné komentáře žen, které v metodě spatřují nemalé výhody. „Muž, který nikdy nebyl na úplně zaneřáděných dámských toaletách, nemůže pochopit důležitost takové přednášky,“ zdůraznila jedna z uživatelek Twitteru.

Pozornost, kterou přednáška vzbudila, koordinátorku akce místní radní Marthu Günzlovou zaskočila. „Vždycky jsme probírali kontroverzní témata, ale protože jsme jenom místní organizace, nikoho to nezajímalo,“ uvedla pro Der Westen, kde také poukázala na to, že jí přišla „spousta hnusných e-mailů“. Z bezpečnostních důvodů budou proto na průběh akce dohlížet muži ze strany Zelených.

„Zajímalo by mě, kolik z těch lidí, kteří si dělají legraci, se už někdy staralo o starší dámu,“ dodala Günzlová. Právě nemohoucnost je jedním z důvodů, proč by se ženy měly naučit čůrat ve stoje, jak stojí v letáku k akci. Ten také slibuje, že se účastnice dozvědí, jak si samy udělat jednorázovou pomůcku, která jim umožní čůrat ve stoje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744