Žirafa, Lucifer nebo Belzebub. Kreativita rodičů při vymýšlení jmen dětí někdy nezná mezí | info.cz

Články odjinud

Žirafa, Lucifer nebo Belzebub. Kreativita rodičů při vymýšlení jmen dětí někdy nezná mezí

Kurtizána, Eutanazie či Žirafa jsou jen vzorek podivných jmen, kterými se polští rodiče v loňském roce pokoušeli obdařit své novorozené potomky. „Došlo i na návrhy Lucifer či Belzebub,“ řekla televizi TVN jazyková expertka Danuta Krzyžyková, která spolu s matrikáři brání největším excesům při křtech.

„Jména nemusí být běžná, smějí být originální, ale rozumná,“ vysvětlila Krzyžyková jazykovou politiku, zakazující jména hanlivá, neslušná či zdrobněliny.

Výše zmíněné příklady neprošly, nicméně loni přibylo malých Poláků se jmény Mason, Baltazar, Gromoslaw, Santiago, Ragnar a Roland. Přibylo také děvčat se jmény Chelsea, Chanel, Dajana, Hiacynta, Lukrecja či Džesika.

Většina polských rodičů je ale konzervativní, a tak mezi miminy kralují jména Antoni, Jakub a Szymon, respektive Zuzanna, Julia a Lena.

Nezvyklé jméno může být i životní trefa. „Neznám člověka, který by mě potkal, ať profesně či soukromě, a nezapamatoval si mě,“ pochlubil se reportérce Ziemowit Pendziwiatr, který roky na polské obrazovce předpovídal počasí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud