Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život na Marsu? Ne na Měsíci. První lidé tam mohou žít už za pár let

Život na Marsu? Ne na Měsíci. První lidé tam mohou žít už za pár let

Když se mluví o osídlování vesmíru, nejčastěji zaznívá futuristický scénář obydlení Marsu. Podle vědců by už ale mnohem dříve mohli lidé žít na Měsíci. V časovém horizontu jen o trochu delším než jedna dekáda by mohla přirozenou družici Země obývat malá skupina pozemšťanů. V následujících letech by ji mohly doplnit stovky dalších. Představuje si to tak alespoň vědec z Evropské kosmické agentury (ESA) Bernard Foing.

Podle jeho představ budou vědci, technici a inženýři prvními lidmi, pro něž se Měsíc stane domovem. Do roku 2040 by tamní populace mohla dosáhnout stovky, věří vědec. „V roce 2050 jich tam může být tisícovka a poté... přirozeně si můžete představit i založení rodiny,“ popsal Foing agentuře AFP. „Může existovat možnost přivést na Měsíci na svět dítě,“ dodal.

Vědec popsal plány agentury na založení vesnice na Měsíci tento týden na evropském kongresu. Vedle výzkumných účelů by měla sloužit i byznysovým plánům, nebo dokonce turismu, domnívá se šéf Evropské kosmické agentury Jan Woerner.

První obyvatelé Měsíce si budou muset poradit s materiálem. Kromě jiného jim musí posloužit třeba při stavbě „domů“. Využít by mohli měsíční kámen ve spojení s technologií 3D tisku. Zdrojem vody pak může být led na měsíčních pólech.

Zásadním krokem nyní je získat pro tento smělý plán další nadšence – především mezi politiky. „Je to velmi frustrující... Stále jsme nezískali dostatek lídrů, kteří by měli zájem,“ postěžoval si fyzik z litevské univerzity Vidvuds Beldavs.

To mezi „běžnými lidmi“ by se zájemci o život ve vesmíru našli. I přesto, že to rozhodně nebude nic jednoduchého.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1