Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život v oblacích. Futuristický mrakodrap má létat nad zemí připoutaný k asteroidu

Život v oblacích. Futuristický mrakodrap má létat nad zemí připoutaný k asteroidu

Rčení „mít hlavu v oblacích“ by se v budoucnu mohlo stát prostým popisem skutečnosti. Architekti z New Yorku přišli s unikátní a hodně odvážnou koncepcí mrakodrapu, který se bude vznášet ve vzduchu – uchycený na asteroidu, který obíhá kolem Země.

Architekti z Clouds Architecture Office futuristickými nápady nešetří. Na kontě už mají koncept domů na Marsu či města v oblacích. Nejnovější plán na létající mrakodrap opírají o projekty o využitelnosti těles ve vesmíru, které naznačují, že by odvážný nápad mohl být v budoucnu realizován. V roce 2015 začala Evropská kosmická agentura zkoumat možnosti přistání na kometě, NASA plánuje ovlivňovat dráhu asteroidů.   

Podobným způsobem uvažují i newyorští architekti. Analemma Tower, jak architekti budovu pojmenovali, má být přichycena pevnými kabely k nějakému existujícímu asteroidu, který se ocitne na oběžné dráze Země. Budova proto bude neustále měnit svoji polohu – každý den by měla nad povrchem planety opsat mezi severní a jižní polokoulí dráhu ve tvaru osmičky.   

Budovu plánují architekti postavit z lehkých a zároveň odolných materiálů jako jsou uhlíková vlákna a hliník. Energii by měl mrakodrap získávat prostřednictvím solárních panelů a vodu z kondenzované páry v mracích a z deště. Po dokončení by se měl stát nejvyšší budovou světa. V horních patrech se dokonce prodlouží den o 42 minut, protože do nich bude déle svítit slunce.

Podobně jako v klasických mrakodrapech bude i v Analemma Tower vedle obytných částí místo i pro obchody, kanceláře, restaurace či zábavu. 

A jak se budou její obyvatelé dostávat na zem? Podle architektů v dronech a na nejmodernějších elektromagnetických výtazích. „Věříme, že jednoho dne se budovy odpoutají od zemského povrchu, čímž nám umožní se vyhnout zničujícím povodním, zemětřesením a tsunami. Jednou z možností, jak bychom toho mohli v budoucnu docílit, je Analemma Tower,“ uvedl pro CNN jeden z tvůrců projektu Ostap Rudakevič.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744