Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu

Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu

Je to jako hon kočky s myší. Zločinecké gangy jsou stále kreativnější a stále častěji si s sebou na místo činu nosí drony, které jim poté pomáhají udržet si náskok nad strážci zákona. Taková situace nastala třeba při loňském zásahu, o kterém se teď dostaly informace na veřejnost. Expertní tým FBI specializující se na osvobozování rukojmích tehdy dostalo z úkrytu hejno malých dronů, které narušily jejich akci.

O incidentu informoval na technologické konference AUVSI Xponential člen Federálního úřadu pro vyšetřování Joe Mazel. „Ztratili jsme v tu chvíli přehled o situaci,“ připustil.

Gang zločinců tehdy pomocí dalších dronů monitoroval pohyb bezpečnostních složek v oblasti a záběry z místa nahrával na server YouTube, kde je sledovali a vyhodnocovali další členové gangu. Další detaily operace podléhají utajení, dodal Mazel.

Tento případ jen ilustruje trend, kdy zločinecké gangy v poslední době dokázaly z dronů udělat své nepostradatelné pomocníky. A nejde přitom jen o ty nejočividnější případy, kdy zločinci pomocí létajících pomocníků přepravují pašované zboží třeba přes hranici dvou států.

Zločinci podle serveru Engadget drony využívají k identifikaci policistů, k obhlédnutí budov před loupeží či k hlídání kontrabandu. Například v Austrálii nasadili zločinci sledovací drony na skupinu přístavních policistů. Když se strážníci blížili k úkrytu pašovaného zboží, drony automaticky upozornily gang. Ten tak měl výhodu a mohl policisty odlákat.

I proto bezpečnostní složky usilují o větší kontrolu nad létajícími roboty. Americká Federální letecká správa například zvažuje zavedení povinnosti registrace dronů na jméno jeho vlastníka. Zařízení by rovněž musela vysílat například speciální kód, pomocí kterého by je bylo možné identifikovat a spojit s konkrétním vlastníkem.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1