Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu

Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu

Je to jako hon kočky s myší. Zločinecké gangy jsou stále kreativnější a stále častěji si s sebou na místo činu nosí drony, které jim poté pomáhají udržet si náskok nad strážci zákona. Taková situace nastala třeba při loňském zásahu, o kterém se teď dostaly informace na veřejnost. Expertní tým FBI specializující se na osvobozování rukojmích tehdy dostalo z úkrytu hejno malých dronů, které narušily jejich akci.

O incidentu informoval na technologické konference AUVSI Xponential člen Federálního úřadu pro vyšetřování Joe Mazel. „Ztratili jsme v tu chvíli přehled o situaci,“ připustil.

Gang zločinců tehdy pomocí dalších dronů monitoroval pohyb bezpečnostních složek v oblasti a záběry z místa nahrával na server YouTube, kde je sledovali a vyhodnocovali další členové gangu. Další detaily operace podléhají utajení, dodal Mazel.

Tento případ jen ilustruje trend, kdy zločinecké gangy v poslední době dokázaly z dronů udělat své nepostradatelné pomocníky. A nejde přitom jen o ty nejočividnější případy, kdy zločinci pomocí létajících pomocníků přepravují pašované zboží třeba přes hranici dvou států.

Zločinci podle serveru Engadget drony využívají k identifikaci policistů, k obhlédnutí budov před loupeží či k hlídání kontrabandu. Například v Austrálii nasadili zločinci sledovací drony na skupinu přístavních policistů. Když se strážníci blížili k úkrytu pašovaného zboží, drony automaticky upozornily gang. Ten tak měl výhodu a mohl policisty odlákat.

I proto bezpečnostní složky usilují o větší kontrolu nad létajícími roboty. Americká Federální letecká správa například zvažuje zavedení povinnosti registrace dronů na jméno jeho vlastníka. Zařízení by rovněž musela vysílat například speciální kód, pomocí kterého by je bylo možné identifikovat a spojit s konkrétním vlastníkem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.