Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu | info.cz

Články odjinud

Zločinci jsou s drony stále kreativnější. Létajícím hejnem vyhnali agenty FBI z úkrytu

Je to jako hon kočky s myší. Zločinecké gangy jsou stále kreativnější a stále častěji si s sebou na místo činu nosí drony, které jim poté pomáhají udržet si náskok nad strážci zákona. Taková situace nastala třeba při loňském zásahu, o kterém se teď dostaly informace na veřejnost. Expertní tým FBI specializující se na osvobozování rukojmích tehdy dostalo z úkrytu hejno malých dronů, které narušily jejich akci.

O incidentu informoval na technologické konference AUVSI Xponential člen Federálního úřadu pro vyšetřování Joe Mazel. „Ztratili jsme v tu chvíli přehled o situaci,“ připustil.

Gang zločinců tehdy pomocí dalších dronů monitoroval pohyb bezpečnostních složek v oblasti a záběry z místa nahrával na server YouTube, kde je sledovali a vyhodnocovali další členové gangu. Další detaily operace podléhají utajení, dodal Mazel.

Tento případ jen ilustruje trend, kdy zločinecké gangy v poslední době dokázaly z dronů udělat své nepostradatelné pomocníky. A nejde přitom jen o ty nejočividnější případy, kdy zločinci pomocí létajících pomocníků přepravují pašované zboží třeba přes hranici dvou států.

Zločinci podle serveru Engadget drony využívají k identifikaci policistů, k obhlédnutí budov před loupeží či k hlídání kontrabandu. Například v Austrálii nasadili zločinci sledovací drony na skupinu přístavních policistů. Když se strážníci blížili k úkrytu pašovaného zboží, drony automaticky upozornily gang. Ten tak měl výhodu a mohl policisty odlákat.

I proto bezpečnostní složky usilují o větší kontrolu nad létajícími roboty. Americká Federální letecká správa například zvažuje zavedení povinnosti registrace dronů na jméno jeho vlastníka. Zařízení by rovněž musela vysílat například speciální kód, pomocí kterého by je bylo možné identifikovat a spojit s konkrétním vlastníkem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud