Články odjinud

Zlodějina, která šokovala národ: Před 65 lety komunisté v Československu ožebračili většinu populace

Zlodějina, která šokovala národ: Před 65 lety komunisté v Československu ožebračili většinu populace

Před pětašedesáti lety vstoupila v Československu v platnost měnová reforma a zároveň i zavedení jednotného trhu, kterou schválilo Národní shromáždění třicátého května 1953. Pro většinu Čechoslováků to byla pohroma, řada lidí přišla o celoživotní úspory. 

 
 
 

Reforma spočívala ve výměně 300 Kčs na osobu v poměru 1 : 5, ostatní 1 : 50. O něco příznivější kurs postihl vklady. Kromě toho se rušily životní pojistky a vázané vklady, zavedené po druhé světové válce. Mzdy, platy, penze a sociální přídavky se přepočítávaly v kursu 1 : 5. Méně výhodné poměry byly u vyšších bankovní vkladů nad 5000 korun.

Nutnost provedení měnové reformy vyvolalo zejména horečné zbrojení v souvislosti s reálnou hrozbou vypuknutí třetí světové války a přednostní budování těžkého průmyslu, což si vyžádalo obrovské investice.

Nové bankovky nechala vláda s předstihem vytisknout v Sovětském svazu.

Nové ceny byly výrazně vyšší než na trhu vázaném, ale zato nižší než na volném. Ceny většiny ostatního zboží a služeb se přepočítávaly v poměru 1 : 50. Pro naprostou většinu občanů představovalo toto drastické opatření opravdový šok. Třebaže propaganda se snažila obyvatelstvo obelhávat tvrzením, že je zaměřeno proti keťasům a černému trhu, měnová reforma ve skutečnosti nejvíce postihla ty, do jejichž přízně se komunistický režim snažil vetřít: horníky, dělníky v těžkém průmyslu a hutnictví, kde existovaly – v porovnání s ostatními kategoriemi pracujících – velmi slušné mzdy.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud