Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat

„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat

Sexuálně obtěžovat a znásilňovat ženy, které chodí v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“, prohlásil během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci Nabíh al-Wahš. Slova významného konzervativního právníka, která by byla v západních zemích nemyslitelná, v Egyptě vyvolala silnou vlnu pobouření. Informoval o tom britský deník Independent.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku?“ křičel na jednu z účastnic debaty vysílané v televizi egyptský právník Nabíh al-Wahš. „Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ neváhal také prohlásit.

Nabíh al-Wahš tak ale rozzuřil skoro celou zemi, především egyptskou Národní radu pro ženy, která plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost. Zároveň vyzvala všechna média v zemi, aby nedávala prostor těm, kteří pobízí k násilí na ženách.

Prohlášení egyptského právníka přichází jen chvíli poté, co byla egyptská metropole Káhira označena za nejnebezpečnější velkoměsto pro ženy. Podle organizací bojujících za práva žen nechvalné prvenství pochází z hluboce zakořeněné diskriminace, v důsledku které mají ženy omezený přístup ke vzdělání, financím i zdravotní péči.

1080p 720p 360p
Arabské jaro selhalo, říká egyptský bohemista v pořadu Štrunc!

Navzdory silné kritice si egyptský právník za svými slovy stojí. Jak píše server Middle East Eye, v prohlášení pro místní zpravodajský server Al-Watan později uvedl, že pokud by jeho dcera nosila zezadu roztrhané džíny, obtěžování i znásilnění by si zasloužila taky. Takové oblečení podle něj totiž znamená „pozvánku ke znásilnění“.

Egyptský právník neplnil titulní stránky místních médií poprvé. Pozornost si získal už loni v říjnu poté, co se jeho televizní debata s liberálním egyptským klerikem Mustafou Rašídem změnila v chaos, kdy vzduchem létaly boty i židle.

Klerik známý pro svou velmi tolerantní interpretaci islámu konzervativního právníka rozzuřil poté, co prohlásil, že muslimské ženy by nutně nemusely nosit šátek. „Jste odpadlík! Jste nevěřící,“ řval na klerika Nabíh al-Wahš. Rašíd se ale nehodlal držet zpátky a odvětil mu: „Jste duševně nemocný. Patříte do psychiatrické léčebny“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744