Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat

„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat

Sexuálně obtěžovat a znásilňovat ženy, které chodí v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“, prohlásil během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci Nabíh al-Wahš. Slova významného konzervativního právníka, která by byla v západních zemích nemyslitelná, v Egyptě vyvolala silnou vlnu pobouření. Informoval o tom britský deník Independent.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku?“ křičel na jednu z účastnic debaty vysílané v televizi egyptský právník Nabíh al-Wahš. „Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ neváhal také prohlásit.

Nabíh al-Wahš tak ale rozzuřil skoro celou zemi, především egyptskou Národní radu pro ženy, která plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost. Zároveň vyzvala všechna média v zemi, aby nedávala prostor těm, kteří pobízí k násilí na ženách.

Prohlášení egyptského právníka přichází jen chvíli poté, co byla egyptská metropole Káhira označena za nejnebezpečnější velkoměsto pro ženy. Podle organizací bojujících za práva žen nechvalné prvenství pochází z hluboce zakořeněné diskriminace, v důsledku které mají ženy omezený přístup ke vzdělání, financím i zdravotní péči.

1080p 720p 360p
Arabské jaro selhalo, říká egyptský bohemista v pořadu Štrunc!

Navzdory silné kritice si egyptský právník za svými slovy stojí. Jak píše server Middle East Eye, v prohlášení pro místní zpravodajský server Al-Watan později uvedl, že pokud by jeho dcera nosila zezadu roztrhané džíny, obtěžování i znásilnění by si zasloužila taky. Takové oblečení podle něj totiž znamená „pozvánku ke znásilnění“.

Egyptský právník neplnil titulní stránky místních médií poprvé. Pozornost si získal už loni v říjnu poté, co se jeho televizní debata s liberálním egyptským klerikem Mustafou Rašídem změnila v chaos, kdy vzduchem létaly boty i židle.

Klerik známý pro svou velmi tolerantní interpretaci islámu konzervativního právníka rozzuřil poté, co prohlásil, že muslimské ženy by nutně nemusely nosit šátek. „Jste odpadlík! Jste nevěřící,“ řval na klerika Nabíh al-Wahš. Rašíd se ale nehodlal držet zpátky a odvětil mu: „Jste duševně nemocný. Patříte do psychiatrické léčebny“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1