„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat | info.cz

Články odjinud

„Znásilnit ženu v roztrhaných džínách je národní povinnost,“ prohlásil egyptský právník. Reakce na sebe nenechala čekat

Sexuálně obtěžovat a znásilňovat ženy, které chodí v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“, prohlásil během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci Nabíh al-Wahš. Slova významného konzervativního právníka, která by byla v západních zemích nemyslitelná, v Egyptě vyvolala silnou vlnu pobouření. Informoval o tom britský deník Independent.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku?“ křičel na jednu z účastnic debaty vysílané v televizi egyptský právník Nabíh al-Wahš. „Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ neváhal také prohlásit.

Nabíh al-Wahš tak ale rozzuřil skoro celou zemi, především egyptskou Národní radu pro ženy, která plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost. Zároveň vyzvala všechna média v zemi, aby nedávala prostor těm, kteří pobízí k násilí na ženách.

Prohlášení egyptského právníka přichází jen chvíli poté, co byla egyptská metropole Káhira označena za nejnebezpečnější velkoměsto pro ženy. Podle organizací bojujících za práva žen nechvalné prvenství pochází z hluboce zakořeněné diskriminace, v důsledku které mají ženy omezený přístup ke vzdělání, financím i zdravotní péči.

Arabské jaro selhalo, říká egyptský bohemista v pořadu Štrunc! autor: INFO.cz

Navzdory silné kritice si egyptský právník za svými slovy stojí. Jak píše server Middle East Eye, v prohlášení pro místní zpravodajský server Al-Watan později uvedl, že pokud by jeho dcera nosila zezadu roztrhané džíny, obtěžování i znásilnění by si zasloužila taky. Takové oblečení podle něj totiž znamená „pozvánku ke znásilnění“.

Egyptský právník neplnil titulní stránky místních médií poprvé. Pozornost si získal už loni v říjnu poté, co se jeho televizní debata s liberálním egyptským klerikem Mustafou Rašídem změnila v chaos, kdy vzduchem létaly boty i židle.

Klerik známý pro svou velmi tolerantní interpretaci islámu konzervativního právníka rozzuřil poté, co prohlásil, že muslimské ženy by nutně nemusely nosit šátek. „Jste odpadlík! Jste nevěřící,“ řval na klerika Nabíh al-Wahš. Rašíd se ale nehodlal držet zpátky a odvětil mu: „Jste duševně nemocný. Patříte do psychiatrické léčebny“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud