Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilňování, bití, domácí násilí. Severní Korea je pro ženy mimořádně krutým místem

Znásilňování, bití, domácí násilí. Severní Korea je pro ženy mimořádně krutým místem

Brutální totalitní režim v Severní Koreji je krutý ke všem, kdo nepatří k privilegované vrstvě. I přesto však jedna polovina populace trpí pod vedením diktátora Kim Čong-una výrazně více, než ta druhá. Podle zprávy zvláštního výboru Organizace spojených národů (OSN) jsou totiž ženy v KLDR pravidelně znásilňovány, diskriminovány v mnoha oblastech společenského i pracovního života a trpí výraznou podvýživou. Podle OSN se však situace jen tak nezlepší. 

Že hodnocení postavení žen v uzavřeném režimu nedopadne nejlépe, se očekávalo. I přesto však zjištění odborníků mnoha lidem vyrazilo dech. Život v Severní Koreji je pro běžné lidi, kteří nejsou nijak napojeni na privilegovaný režim, mimořádně přísný. Není výjimkou, že například za kritiku režimu hrozí smrt a poslání tří generací celé rodiny do pracovních táborů. Jenže ženy to mají ještě o něco horší. 

Výbor pro odstranění diskriminace žen, který pracuje pod hlavičkou OSN, v případě KLDR shledal, že severokorejské ženy čelí často znásilňování a špatnému zacházení.

Režim takové jednání skrytě podporuje. Například v roce 2012 se snížily tresty za některé formy znásilnění, konkrétně třeba v případech týkajících se dětí či když šlo o útok nadřízeného na podřízenou. Drtivá většina takovýchto incidentů nicméně prochází bez povšimnutí. „Bohužel se obáváme, že situace se moc rychle napravit nepodaří,“ uvedl panel OSN.

Odborníci dodávají, že domácí násilí je v KLDR na denním pořádku a že ženy nemají možnost se obrátit ani na právní zastoupení, ani na psychologické poradny, případně na azylové domy.

Kromě své důstojnosti jsou ženy pod vedením "osvíceného vůdce" ponižovány i ve veřejném životě. „Severokorejské ženy a dívky jsou záměrně málo zastoupeny nebo jinak znevýhodněny v terciálním vzdělání, soudnictví, v policejních jednotkách i na manažerských pozicích,“ tvrdí panel nezávislých expertů OSN. Severní Korea na kritiku jen odvětila, že se snaží situaci žen v zemi vylepšit, nicméně kvůli sankcím se jí to nedaří.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744