Znečištěný vzduch poškozuje mozek a snižuje inteligenci, tvrdí studie. Nebezpečí může hrozit i vám | info.cz

Články odjinud

Znečištěný vzduch poškozuje mozek a snižuje inteligenci, tvrdí studie. Nebezpečí může hrozit i vám

Pokud je člověk dlouhodobě vystaven znečištěnému ovzduší, poškozuje to jeho mozek. Podle studie, kterou v pondělí publikoval tým americko-čínských vědců, zhoršuje špatné ovzduší poznávací schopnosti. Riziko zdravotních obtíží přitom roste s věkem a je vyšší u mužů s nižším vzděláním. 

Vědci po čtyři roky (mezi lety 2010 a 2014) zkoumali matematickou a jazykovou zdatnost na standardizovaných testech u přibližně 20 tisíc lidí z Číny starších deseti let. Jejich výsledky pak porovnávali s tím, jaké jsou v místech, kde testované osoby žijí, úrovně znečištění oxidem dusičitým, siřičitým a částicemi prachu s průměrem do deseti mikrometrů.  

„Přinášíme důkaz, že vliv smogu na verbální testy je patrnější s věkem, a to zejména u mužů s nižším vzděláním,“ tvrdí studie. Xi Chen, který se podílel na výzkumu, pro deník Guardian uvedl, že dopady znečištění na inteligenci jsou tak velké, že to lidem snižuje úroveň jejich vzdělání zhruba o jeden rok. „Což je obrovské,“ dodal s tím, že nejhorší dopad má smog na osoby starší 64 let, muže a lidi s nižším vzděláním. 

Znečištěné ovzduší podle studie také zvyšuje pravděpodobnost výskytu degenerativního onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a další formy demence.

Ačkoliv výzkum probíhal v Číně, experti podle serveru BBC věří, že by se výsledky analýzy daly aplikovat celosvětově. Tvrdí totiž, že nebezpečně znečistěný vzduch dýchá více než 80 % obyvatel větších měst.

Kvůli znečištěnému vzduchu podle Světové zdravotnické organizace předčasně zemře až na 7 milionů lidí ročně. 

Časosběr ukazuje, jak se Peking halí do smogu autor: Facebook.com/Chas Pope

„Tato nejnovější studie se shoduje s předchozími výzkumy. Nového je na ní ale to, že se zaměřuje na situaci v Číně a na fakt, že ve srovnání s předešlými studiemi je velmi podrobná. Nové je i to, že rozlišuje podle pohlaví a podle věku,“ řekl serveru BBC Derrick Ho z hongkongské technické univerzity, který se dlouhodobě zabývá účinky vnějšího prostředí na zdraví jednotlivce.

Jedním z důvodů, proč jsou smogem nejvíce ohroženi starší a méně vzdělaní muži, může být dle vědců skutečnost, že často pracují manuálně a venku. Tím pádem jsou výše zmíněným látkám vystavení mnohem více než ostatní.

„Naše závěry o škodlivém vlivu znečištěného ovzduší na kognitivní funkce – zejména u stárnoucí populace – naznačují, že smog může mít na společnost mnohem větší vliv, než se dosud předpokládalo,“ cituje BBC ze závěrů studie. Xi Chen z Yaleovy univerzity upozorňuje, že u starších lidí (nad 55 let) může být velmi těžké zmírnit vliv škodlivin, protože se kumulují s věkem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud