Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znepokojivá statistika z USA: Chřipkou onemocněly dvě třetiny očkovaných, virus je velmi odolný

Znepokojivá statistika z USA: Chřipkou onemocněly dvě třetiny očkovaných, virus je velmi odolný

Chřipková epidemie drtí nejen Čechy, ale i Američany. Tamní vědci navíc zjistili, že letošní virus je velice odolný a očkování bylo v USA efektivní na 36 %. Přestože z lidí, kteří se v posledním čtvrt roce proti nemoci nechali očkovat, zůstala nakonec zdravá jen třetina, lékaři i přesto považují vakcinaci za smysluplnou a mluví o tisících zachráněných životech.

Dle amerického Centra pro prevenci a kontrolu chorob (CDC) byla letošní dávka vakcín úspěšná ze třetiny, dvě třetiny očkovaných si chřipku protrpěly. Letošní typ chřipky označovaný jako H3N2 byl údajně navzdory prevenci silný, a proto jej u mnohých nezastavilo ani očkování. Dle expertů citovaných časopisem Time jde ale stále o dobrý výsledek, protože očekávali, že v USA by se mohl zopakovat trend z Austrálie, kde byla vakcinace účinná jen u 10 % lidí.

Odborníci srovnávají aktuální data se zimou roku 2014 – 2015. Očkování bylo tehdy efektivní z 20 %. Přesto dle odhadů vakcinace snížila předpokládaný počet hospitalizovaných pacientů o 144 tisíc a díky očkování nezemřely až čtyři tisíce lidí. Právě proto je důkladná proočkovanost populace dle expertů důležitá, přestože její efektivita se ve výsledku nezdá být vysoká.

Chřipková epidemie pokračuje i v Česku. Podle hygieniků připadá nyní na každých sto tisíc obyvatel dva tisíce nemocných. Nakažených může být ale ještě víc, někteří totiž k lékaři nedorazí, léčí se doma a nemohou tak být součástí statistik.

Ve srovnání s loňským rokem nyní nemoc zasáhla více obyvatel. Zatímco v roce 2017 epidemie vrcholila koncem ledna, letos stále lékaři hlásí přibývání pacientů a pokud nezačne chřipka odeznívat, mohly by čísla překonat dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel.

Kvůli komplikacím spojeným s chřipkou v této sezóně už zemřelo nejméně sedm lidí. Nejvíce nebezpečný je virus pro starší a nemocné lidi. Mnoho nemocnic a domovů důchodců proto už zakázalo do odvolání návštěvy.

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1